18 ani de tine, prima mea nascuta!
De viata mi'ar da sansa sa devin iar mama, tot pe tine te'as alege ca prima mea nascuta!
Ai venit fara sa intrebi, te'am iubit fara sa stiu prin cate provocari ne va supune soarta sa trecem impreuna.
Aveam 24 de ani iar tatal tau, 23. Eram doi tineri cruzi, si desi trecuti prin niscaiva intamplari ciudate fiecare dintre noi, nu aveam nici cea mai vaga idee ce presupunea rolul vietii noastre, acela de a fi parintii tai, o minune cu ochii ca marea. Prima! ( din cele trei)
Am crescut odata cu tine, am invatat odata cu tine ce inseamna iubirea adevarata, neconditionata, pana la sacrificiu. Amandoi, si eu, si tatal tau!
Fiecare s'a adaptat cum a stiut mai bine acestui rol suprem. Uneori, mai ferm, mai stangaci, alteori mai bland, mai intelept, odata cu capatarea experientei. Dar mereu cu dragoste fata de tot ce insemnai pentru noi doi, parintii tai.
Ai fost un copil adulat, din nenorocire, pentru tine, pentru noi, de prea multi oameni deodata, care au calcat pe cadavre pentru a musca cate o firmitura din tine, cu orice ocazie se ivea.
Poate as fi putut, ar fi putut, am fi putut , sa facem mai bine, mai mult din postura de parinti, daca nu am fi fost luati pe sus cu totul , de egoismul si lacomia lor dusa la extrem. Ce paradox!
Imi cer iertare daca te'am dezamagit ca mama, ca parinti, atat am fost capabili sa facem in conditiile date. Nu ma scuz, expun doar cum au stat faptele din punctul meu de vedere. Tu ma poti acuza sau intelege, ierta, alegerea iti apartine .
Asta nu ma va face sa nu mai fiu mama ta iar tu prima mea nascuta.
Viata a avut un mod tare bizar, chiar hilar, de a ne testa rezistenta si caracterul fiecaruia dintre noi.
Ca am ajuns la o rascruce de drumuri, nu e o intamplare, ci un curs firesc al desfasurarii evenimentelor din ultimii ani ai familiei noastre.
Martor imi este Dumnezeu ca am tinut cu dintii sa nu se destrame familia, pana cand am ajuns in punctul culminant cand eu sunt cea care a rupt pisica in doua. Alt paradox! O alegere pe care am cantarit'o mult timp si pe care mi'o asum, impacata fiind ca a fost cea mai buna decizie in contextul creat.
Nu mai formam o familie traditionala, eu si tatal tau nu mai formam un cuplu, nu vom mai fi sot si sotie in curand, legal dar, vom ramane parintii tai, vostri, pe mai departe, pe viata, fie ca vrei sa recunosti, accepti sau nu.
Timpul le rezolva pe toate, sau cel putin asa e zicala. Ramane de vazut. Eu trag speranta ca vei reveni la sentimente mai bune in ceea ce il priveste pe tatal tau, si nu pentru a'i gadila lui orgoliul, ci pentru a iti usura tu sufletul. Asta, desigur, daca si el te va ajuta prin schimbarea atitudinii lui, ramane de vazut si acest aspect.
Cum reactionam fiecare la astfel de rupturi si schimbari majore de paradigma, asta este ceva ce nu pot controla, pot doar sa incerc din rasputeri sa mai atenuez din impact, acolo unde pot si mi se permite sa o fac.
Nu vreau sa crezi vreodata ca porti tu vreo vina pentru destramarea familiei noastre, pentru greselile pe care noi doi le'am facut, voit sau nu, fiecare in partea lui.
Mi se rupe sufletul ca am bifat si aceasta casuta pe lista vietii noastre, insa, uneori, dragoste cu forta, doar dintr'o singura directie, duce la despartire, cu orice cost, indiferent ce se rupe, ce ramane, cine pleaca si de ce. Motivele nici nu mai sunt relevante cand te trezesti ca dai in gol la pedala.
Cu toate acestea, vreau sa stii ca ai fost, esti si vei fi iubita pana dincolo de noi doi, parintii tai, si probleme si oameni si lumi. Pentru totdeauna, dintotdeaua!
Doar esti prima nascuta! Prima mea dragoste! Prima noastra dragoste, care nu se uita si care nu va pieri vreodata, pentru ca tu esti fiica noastra iar noi suntem parintii tai, oricat de mult sau de putin am gresit fata de tine, de fratii tai, de familia noastra.
Unul fara celalalt, eu fara el si el fara mine, nu ai fi existat tu !
Dumnezeu ne'a dat aceste provocari pentru ca a stiut ca vom fi suficient de puternici sa le infruntam. Hai sa o facem demn, cu fruntea sus, fara sa mai suferim! Hai sa lasam loc altor provocari, poate mai frumoase!
Viata ta abia acum incepe, ai acumulat deja ceva experiente si esti deja cu un pas inainte fata de alti tineri de varsta ta.
Profita! Fa din aceasta experienta deloc usoara si de dorit, un avantaj, intoarce'o in favoarea ta.
Vindeca ce te doare, lasa timpul sa iti imbratiseze ranile si deschide'ti inima si mintea spre noi orizonturi.
Crede in tine! Redescopera'te! Iubeste'ti intreaga fiinta, cu rani cu tot!
Esti atat de frumoasa cand ai stima de sine la purtator! Poart'o ca pe cea mai de pret bijuterie! ( talisman, amuleta)
Eu te voi sustine in orice vei alege sa faci, fii doar autentica si asumata in decizii, nu face compromisuri care sa'ti franga sufletul. Greseste! Apoi fa ce si cum si cand trebuie! Nu' ti irosi timpul, e mult prea scump.
Renaste mai ceva ca pasarea Phoenix din propria cenusa!
De nimic nu sunt mai mandra in viata asta decat de faptul ca sunt mama ta, a voastra!
Te iubesc, prima mea nascuta, infinit! 💙
La multi ani!
#18 ani
# Vivi
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)