down...upsidedown...De vreo 8 luni incoace.port in suflet insemnul unei litere..si nu este "a", de la "litera stacojie " a lui n. hawthorne.Este vorba despre un sindrom, zic ei, specialistii.Cunoscut in lume, sub forma lui presurtata, de SINDROMUL DOWN.
victor a fost diagnosticat, din primele secunde de viata, cu acest sindrom. vestea s-a imprastiat rapid in salonul de expulzie si p tot etajul lauzelor. eu am prins din zbor ce se susotea, pe ascuns, de la femeia de serviciu, pana la medicul ginecolog ce m-a asistat la nastere. a fost o veste soc. digerata cu multe noduri in gat, goluri in stomac si vajaieli de cap.am acceptat partial, autenticitatea vestii.am depasit, aproape, ireal, instalarea ei in viata mea, in sufletul meu.acum, ma aflu la faza de documentare, informare, cercetare, despre tot ce inseamna acest sindrom.analize speciale, gimnastica speciala. un dosar cu totul aparte.va intrebati, probabil, cum si de ce? raspuns: de ce nu? ce am eu mai special decat orice alta femeie, mamica, sotie, de pe acest pamant?! nimic, si totusi, totul: copiii mei. dragostea mea diabolica, exagerata, nepamanteana pt. ei doi, pt. viviana si victor.aceasta este credinta si tagada mea, planul dupa care imi guvernez fiecare respiratie, fiecare gand.so to speak, nu sunt cu nimic deosebita, nu?!nici personajul atat de drag mie, al lui hawthorne, nu parea deosebit, si totusi, a rasturnat setul de valori ale lumii puritane.acum, sper sa rastorn si eu, acest sindrom down, upside down.acesta este laitmotivul existentei mele:victor sa fie fratiorul vivianei, si fiul meu, in ochii societatii mediocre in care i-am nascut.insa, sper eu, una ceva mai invatata, in care sa-i educ.
dont lose the faith....believe in ur fate! i do!
victor a fost diagnosticat, din primele secunde de viata, cu acest sindrom. vestea s-a imprastiat rapid in salonul de expulzie si p tot etajul lauzelor. eu am prins din zbor ce se susotea, pe ascuns, de la femeia de serviciu, pana la medicul ginecolog ce m-a asistat la nastere. a fost o veste soc. digerata cu multe noduri in gat, goluri in stomac si vajaieli de cap.am acceptat partial, autenticitatea vestii.am depasit, aproape, ireal, instalarea ei in viata mea, in sufletul meu.acum, ma aflu la faza de documentare, informare, cercetare, despre tot ce inseamna acest sindrom.analize speciale, gimnastica speciala. un dosar cu totul aparte.va intrebati, probabil, cum si de ce? raspuns: de ce nu? ce am eu mai special decat orice alta femeie, mamica, sotie, de pe acest pamant?! nimic, si totusi, totul: copiii mei. dragostea mea diabolica, exagerata, nepamanteana pt. ei doi, pt. viviana si victor.aceasta este credinta si tagada mea, planul dupa care imi guvernez fiecare respiratie, fiecare gand.so to speak, nu sunt cu nimic deosebita, nu?!nici personajul atat de drag mie, al lui hawthorne, nu parea deosebit, si totusi, a rasturnat setul de valori ale lumii puritane.acum, sper sa rastorn si eu, acest sindrom down, upside down.acesta este laitmotivul existentei mele:victor sa fie fratiorul vivianei, si fiul meu, in ochii societatii mediocre in care i-am nascut.insa, sper eu, una ceva mai invatata, in care sa-i educ.
dont lose the faith....believe in ur fate! i do!
Se spune ca nu noi ne alegem copiii, ci ei ne aleg pe noi. Stii ce inseamna asta? Ca Victor a stiut ca esti cea mai buna mamica pentru el, ca ii vei oferi tot ce are el nevoie, mai ales dragostea ta. Dragostea unei mame poate muta muntii din loc, iar tu vei face asta pentru puiutul tau. Considera-l un dar de la Dumnezeu, pentru ca asta si este. Iti va oferi lucruri nebanuite, trebuie doar sa crezi asta din tot sufletul tau. Nu te lasa influentata de lumea exterioara, bucura-te de fiecare clipa petrecuta cu el, de fiecare reusita a lui, oricat de mica. Pentru tine va insemna enorm. La fel si pentru el. Si nu uita...Dumnezeu stie intotdeauna ce face, nu degeaba ti-a oferit acea fiinta gingasa, speciala,care va fi capabila sa iti daruiasca cu siguranta nenumarate satisfactii pe care Viviana nu ar putea sa ti le ofere. Si da, esti speciala, altfel Dumnezeu nu ar fi lasat in grija ta un copil special asa ca Victor.
RăspundețiȘtergeresunt uimita..si onorata, in acelesi timp, ca umila mea poveste, a avut un asemenea impact:) nu ma prea pricep la vorbe, insa ma ambitionez sa inavat sa le dau o forma finita...care sa adune in ele, tot ce pot eu simti si gandi. va multumesc frumos pt. aprecieri! sunt un om puternic, un suflet mereu in ascensiune, in cautari, asa ca, nu pot trai decat cautand. cautand tot ce ma face fericita, si mai ales, ce ii face fericiti pe cei de langa mine.restul, ca restul...dar ingerasii mei primeaza!!!! si pt. ei, dau totul, pana la capat! stiu k am o stea norocoasa...chiar doua, viviana si victor.prin ei, cu ei, datorita lor, eu mi-am regasit rostul, locul, menirea.de va fi cazul, ma voi razboi si cu dumnezeu...cu mine nu-i lucru de saga:)multumesc inca o data, pt. caldura cu care ati comentat povestea mea.
RăspundețiȘtergere