Octavian Paller 'Avem timp'
avem timp pentru toate:
sa dormim, sa alergam in dreapta si in stanga
sa regretam ca am gresit si sa gresim din nou
sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine
avem timp sa citim si sa scriem
sa corectam ce am scris, sa regretam ce am scris
sa facem proiecte si sa nu le respectam
sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu
avem timp pentru ambitii si boli
sa invinovatim destinul si amanuntele
avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare
sa ne alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile
avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam
sa ne facem prieteni, sa-i pierdem
avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa aceea
avem timp sa primim daruri si sa nu le intelegem.avem timp pentru toate.
NU E TIMP doar pentru putina tandrete
cand sa facem si asta, murim
am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
tot ce poti face este sa fii o persoana iubita
restul..depinde de ceilalati
am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
altora s-ar putea sa nu le pese
ca dureaza ani sa castigi incredere
si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi
am invatat ca nu conteaza CE ai in viata
ci PE CINE ai
am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute
dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva
ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca
ci cu ceea ce poti tu sa faci
am invatat ca oricum ai taia
orice lucru are doua fete
ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde
s-ar putea sa fie ultima data cand ii vezi
am invatat ca sunt oameni care te iubesc
dar nu stiu sa o arate
am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe si la distanta
iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata
ca oricat de bun iti este un prieten
oricum te va rani din cand in cand
iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta
ca indiferent cat de mult suferi
lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta
am invatat ca trecutul si circumstantele
ti-ar putea influenta personalitatea
dar ca TU ESTI RESPONSABIL PENTRU CEEA CE DEVII
am invatat ca uneori trebuie sa pui persona pe primul loc
si nu faptele sale
ca doi oameni pot privi acelasi lucru
si pot vedea ceva toatl diferit
ca indiferent de consecinte
cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata
ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore
de catre oameni care nici nu te cunosc
am invatat ca si atuncicand crezi ca nu mai ai nimic de dat
cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta
am invatat ca scrisul
ca si vorbitul
poate linisti durerile sufletesti
ca oamenii la care tii cel mai mult
iti sunt luati prea repede
ca este prea greu sa-ti dai seama
unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile
am invatat sa iubesc
ca sa pot sa fiu iubit.
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)