fulgi de speranta

afara inca nu ninge
dar crapa pietre de ger
in case e cald si curat
cand deschizi fereastra
miroase a zapada
inspiri aerul rece
si simti ca esti binecuvantat
sa expiri suspinul nedezmierdat
inchizi apoi fereastra
si te intorci la cald
in casa faci lista de cumparat
si te uiti in jur putin mirat
caci locul nu l-ai aranjat
iei fiecare colt la masurat
sa vezi bine unde mai ai de umblat
observi apoi dintr-o doara
cate lucruri ti-au scapat
deschizi iarasi fereastra si respsiri aerul rece
acum sti bine ce ti-a ramas de facut
sa te asezi comod
sa iei condeiul in maini
si sa asterni pe foaia alba de omat
gandul ce-l ai pentru craciun.
randurile vor forma o scrisoare
ce o trimiti la polul nord
iar rudolf si renii o vor citi
si pe tine te vor ferici
caci acum, nu mai ai dubii
mosul exista, este aici
sub streasina casei de la etaj.
magia incepe,
incepe si tu
sa crezi in minunea lui mos craciun
si vei avea un craciun fericit!

Comentarii

Postări populare