2012...un an al schimbarilor radicale...dont say :)
am inceput increzatoare in acel ceva, orice ar fi el
pe parcurs m-am impiedicat, am alunecat, m-am inzapezit
la propriu, nu la figurat
acum ma aflu in punctul fara de sprijin
incotro sa o iau, ma-ntreb eu cu voce tare si scazuta deopotriva
acel ceva ce parea ca merge bine
astazi merge mult prea stang
bruma a inghetat bocna
de n-o mai patrunzi nici cu un ciob de speranta macar
cugetul si inima au incremenit de gerul din zori
cum sa le resuscitez, dezghet iarasi ma-ntreb in interioru-mi natang
totul aluneca in delir
pe patinoarul din zarile-nghetate
degringolada si haosul sunt acum in plin spectacol al ab-surdului orb si mut de uimire
inspre ce, inspre unde, cum, cine , cand si de ce
sa readuca primavara in suflet si gand
viscol, si ger, nameti si zapezi
doar ele troneaza, chiar nu vezi ?
inchide-ti ochii pt. o clipa, lasa-i sa-nghete
si peste un timp deschide-i sa vezi de ei privesc verdele sau albul din zori
cauta iar un ciob ori un zambet
sa spargi gheata ori sa-ntampini primavara
nu te posomori peste masura
nu stii inca
iarna nu-i ca prima-vara !
2012, de ce ai venit ?!
ce aduci tu si nu au adus ceilalti 2011 ani dinainte-ti ?!
te blestem pana la infinit si inapoi
de nu aduci numai bune, sa pot fi si eu
asa cum , in nemernicia-mi caracteristica cred ca merit si pot:
fericita!
am inceput increzatoare in acel ceva, orice ar fi el
pe parcurs m-am impiedicat, am alunecat, m-am inzapezit
la propriu, nu la figurat
acum ma aflu in punctul fara de sprijin
incotro sa o iau, ma-ntreb eu cu voce tare si scazuta deopotriva
acel ceva ce parea ca merge bine
astazi merge mult prea stang
bruma a inghetat bocna
de n-o mai patrunzi nici cu un ciob de speranta macar
cugetul si inima au incremenit de gerul din zori
cum sa le resuscitez, dezghet iarasi ma-ntreb in interioru-mi natang
totul aluneca in delir
pe patinoarul din zarile-nghetate
degringolada si haosul sunt acum in plin spectacol al ab-surdului orb si mut de uimire
inspre ce, inspre unde, cum, cine , cand si de ce
sa readuca primavara in suflet si gand
viscol, si ger, nameti si zapezi
doar ele troneaza, chiar nu vezi ?
inchide-ti ochii pt. o clipa, lasa-i sa-nghete
si peste un timp deschide-i sa vezi de ei privesc verdele sau albul din zori
cauta iar un ciob ori un zambet
sa spargi gheata ori sa-ntampini primavara
nu te posomori peste masura
nu stii inca
iarna nu-i ca prima-vara !
2012, de ce ai venit ?!
ce aduci tu si nu au adus ceilalti 2011 ani dinainte-ti ?!
te blestem pana la infinit si inapoi
de nu aduci numai bune, sa pot fi si eu
asa cum , in nemernicia-mi caracteristica cred ca merit si pot:
fericita!
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)