o altfel de dragoste :)
regina, ce bucurie si reusita sa contemplezi cu grija, in profunzimea cea mai ascunsa din mintea si sufletul unui copil ?! sa sadesti, cu rabdare si intelepciune cea mai rara petala dintre toate cate exista...cea a dragostei ?! sa intelegi cum sa manuiesti instrumentele ce ajuta la sadirea acestei flori rare.sa ai puterea sa nu plangi cand una dintre petale a cazut la pamant.sa devii puternic, sa crezi in urmatoarea petala.
eu atribui mintii unui copil, radacina,tulpina si frunzele.iar petalele le atribui sufletului si inimii :)
in umila mea opinie, nu cred sa existe o imagine mai spectaculoasa decat o gradina impanzita de flori multicolore, fiecare cu caracteristicile si povestea-i singulara.
de-ar fi sa fie atat de simplu ...am fi cu totii niste gradinari-parinti desavarsiti, nu ?!
si totusi, cate seminte nu ne scapa printre pamantul proaspat udat..
si cate mustrari si procese de constiinta, cata durere, lacrimi amare, inimi sfasiate nu ne daruiesc aceste flori multicolore.
si cat de bine ne fac, deopotriva!!! :)
ne umplu fiinta cu fericire!
si uite asa, samanta cu samanta,presarata ici-colo, uneori cu prea mare grija, alteori cu prea mult gand incarcat, creste, peste noapte, inca o floare.
da-i ingrasamantul potrivit, la momentul potrivit si de se-ntampla uneori sa gresesti, dragostea ta ce i-ai daruit, te va si o va salva :)
degeaba ne credem zmeii din basme, realitatea ne trage niscaiva dosuri de palme grele. ne doare, ne taram precum ramele din pamant, insa, numai asa avem o sansa sa mai sadim , respectiv inflori alte petale.
la baza intregului univers, la buna sa functionare, sta totusi, dragostea!!! fie cea divina, sau cea de pe pamant, numai ea este capabila sa infloreasca o intreaga gradina multicolora.
dragostea, raportata la tot ce ne-nconjoara ne este karma si crucea ce ne-o purtam,independent de vointa noastra.depinde masura cu care picuram din cupa dragostei.sunt mult prea multi factori externi, fie naturali sau artificiali ce ingreuneaza la cote maxime, proportionalitatea corecta a picurarii din cupa.
lipsa unei proportii echilibrate ne-a adus in declin, in toate domeniile, pe toate planurile existente public sau privat.
si cel mai in declin, in cadere libera, este, din pacate, planul familiei !!! :(
cate flori rare nu sunt strivite la propriu de pasii perfizi ce indraznesc sa calce in gradina ..cate petale nu cad, ofilite, rapuse de ignoranta din jurul lor..biata gradina, ce ti-au facut ?!
ei, si ce ?! e in legea naturii, a firii umane, sa se calce totul in picioare.
GRESIT!!
e in legea naturii, a firii umane, de la inceputurile sale, sa iubesti, nu sa strivesti !!!!!!!!!
sunt naiva, stiu prea bine, dar ce sa fac....chiar nu ma pot abtine.am o
sete de oameni, de copii, de frumos, de sanatos, ce nu mi-o pot potoli decat daca profesor imi va fi ea, dragostea :) :) :)
voi invata pe branci, sa inteleg care ti-e menirea, pentru ca eu sa-mi inteleg rostul.
- Solicitați un link
- X
- Alte aplicații
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)