dincolo de aparente

te intrebi tu
ma intreb eu
se intreaba ei
ce ascunde-n taina chipul unui om
ce se afla oare
 dincolo de trup
ce ganduri alese ori demult pagane
tac chitic
dincolo de minte
ce trairi amare plang cu lacrimi de foc
si sufletul il ard
 dincolo de privirea gingasa
ce tragedii anonime ori capodopere
zac in adancul prafuit
de dincolo de sine
ce sentimente trufase ori nevinovate si pure
tanjesc in tacere dupa a lor recunoastere
dincolo de masca purtata la rand
te intrebi tu
ma intreb eu
se intreaba ei
cine-i femeia cu infatisarea ciudata   si chip de zeita
ce poarta ea ascuns in minte si in suflet
dincolo de  acceptarea si intelegerea gloatei natange
cine-i zeita cu trup deformat
al cui e chipul angelic si bland
cine detine asa minte sclipitoare
si suflet curat
un asa caracter fara cusur
dincolo de  orice imaginatie exagerat fortata
te intrebi tu
ma intreb eu
se intreaba ei
 ce inseamna anume
dincolo de aparente
iti raspund cu-n nume
singurul din lume
ce a cutezat si a castigat
dincolo de tot si toate
stiute si nevazute
locu-i aparte in univers
un nume ales
ce nu-l intalnesti des :
ababi , in mod oficial
insa, habibi-i mai preferential
 dincolo de orice prejudecata
acest nume ales ascunde
dincolo de trupu-i deformat si infatisarea-i ciudata
un suflet gingas si o minte sclipitoare
un caracter rar
o conduita frumoasa
un chip de inger cu ochi de margea
dincolo de aparente
este insasi faptura sa toata
un om fragil si  puternic deopotriva
un profesionist aparte
dincolo de spatiu si timp
ababi-i anume
habibi,
psihologul meu de suflet !


pentru tine, suflet fragil, pentru habibi meu special :)








Comentarii

  1. Iti multumesc din suflet, sper sa poti sa ma ierti pentru ca in aceste zile nu am fost o companie prea placuta, dar daca o sa ma ierti revin curand :):*

    RăspundețiȘtergere
  2. habibi,nu e loc pt. astfel de cereri :p ti-am promis ca nu-ti mai dau drumul la mana, odata ce te-am prins :)si ca nu te mai las sa iesi din inima mea, odata ce ai intrat :)depinde acum, si ce vrei tu, ce simti...eu tot aici voi fi, alaturi de inima ta.
    iti multumesc :)
    GBY ILY

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu

hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)

Postări populare