chemarea sangelui ( sau ) revansa destinului
intr-o zi geroasa si inzapezita de martie, a incoltit o stare euforica, ce de-o viata fu asteptata...ziua cand destinul s-a revansat de toata suferinta ce a provocat, voit si nevoit.
am reintalmit, reimbratisat si resimtit, oamenii prin al caror vene curge acelasi sange ca si al meu.
mi s-a reconfirmat, desi nu mai era cazul, zicala potrivit careia "sangele apa nu se face". si oricat timp ar trece, si in orice alt colt de lume te-ai gasi, sangele te cheama!!!
suferinta, intrebarile, raspunsurile, dorul, regasirea ,reintregirea celor 5 destine furate, toate poarta un nume, cel al sangelui parintesc si fratesc!
oricat m-as stradui sa plasmuiesc in cuvinte cele simtite, esuez...numai in gand, tacit, in suflet si cu inima pot povesti. sunt trairile mele si nu le dau pe orice alta poveste!!
o viata mi-am chinuit intreaga fiinta sa-mi imaginez cum ar fi fost de si eu as fi fost parte din aceasta poveste ciudata. iar acum, destinul m-a rasplatit pentru tot ce am indurat, oferindu-mi rolul principal.nici ca as fi putut cere o alta rasplata!
da, acum simt si eu ca identitatea-mi fu redobandita, ca traiesc, nu doar exist, ca simt, ca fiinta mea conteaza si e iubita asa cum a tanjit.
durerea, frustrarea, revolta fu inlocuita de imbratisari puternice, lacrimi curate, inimi si suflete pure!
suntem diferiti, aparent, caci in esenta, purtam in vene toti ,acelasi sange si in suflete, aceeasi poveste trista.
impreuna insa, puterile noastre au renascut, rasplatind pe fiecare in parte pentru tot ce a indurat.
deacum, toate visele ce poate nici nu am indraznit sa le gandim, incep sa prinda contur, si pot fi implinite, pe rand, unul cate unul.
acelasi destin crud ce odata identitatea mi-a furat, acum, mi-a redat-o, linistindu-mi intreaga fiinta!
si oricat de absurd ar putea parea, eu viata ce am trait-o pana acum, nu fu a mea...viata mea deabia acum incepe...caci acum stiu cine mi-s si ce pot!
victorita s-a-ntors si nu va mai pleca in veci :)
intr-o zi geroasa si inzapezita de martie, a incoltit o stare euforica, ce de-o viata fu asteptata...ziua cand destinul s-a revansat de toata suferinta ce a provocat, voit si nevoit.
am reintalmit, reimbratisat si resimtit, oamenii prin al caror vene curge acelasi sange ca si al meu.
mi s-a reconfirmat, desi nu mai era cazul, zicala potrivit careia "sangele apa nu se face". si oricat timp ar trece, si in orice alt colt de lume te-ai gasi, sangele te cheama!!!
suferinta, intrebarile, raspunsurile, dorul, regasirea ,reintregirea celor 5 destine furate, toate poarta un nume, cel al sangelui parintesc si fratesc!
oricat m-as stradui sa plasmuiesc in cuvinte cele simtite, esuez...numai in gand, tacit, in suflet si cu inima pot povesti. sunt trairile mele si nu le dau pe orice alta poveste!!
o viata mi-am chinuit intreaga fiinta sa-mi imaginez cum ar fi fost de si eu as fi fost parte din aceasta poveste ciudata. iar acum, destinul m-a rasplatit pentru tot ce am indurat, oferindu-mi rolul principal.nici ca as fi putut cere o alta rasplata!
da, acum simt si eu ca identitatea-mi fu redobandita, ca traiesc, nu doar exist, ca simt, ca fiinta mea conteaza si e iubita asa cum a tanjit.
durerea, frustrarea, revolta fu inlocuita de imbratisari puternice, lacrimi curate, inimi si suflete pure!
suntem diferiti, aparent, caci in esenta, purtam in vene toti ,acelasi sange si in suflete, aceeasi poveste trista.
impreuna insa, puterile noastre au renascut, rasplatind pe fiecare in parte pentru tot ce a indurat.
deacum, toate visele ce poate nici nu am indraznit sa le gandim, incep sa prinda contur, si pot fi implinite, pe rand, unul cate unul.
acelasi destin crud ce odata identitatea mi-a furat, acum, mi-a redat-o, linistindu-mi intreaga fiinta!
si oricat de absurd ar putea parea, eu viata ce am trait-o pana acum, nu fu a mea...viata mea deabia acum incepe...caci acum stiu cine mi-s si ce pot!
victorita s-a-ntors si nu va mai pleca in veci :)
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)