cand sangele , apa se face, chiar apa chioara, de la robinet, cu impuritatile de pe teava, nefiltrata!!!


asa se zice, ca indiferent de greutati, probleme, neintelegeri, de orice fel si gen, relatia intre frati, trebuie sa ramana intacta, si sa existe iertare....pe dracu! care frati, frate ? frate, frate, dar branza-i pe bani, asta am simtit pe propria-mi piele, cu varf si indesat! in mod expres, cu unul dintre frati...recunosc, poate am exagerat in simtire si in ganduri, insa, asta doar dintr-o dragoste ce am tinut-o ascunsa atata amar de ani, numai sufletelul meu si cu cel de sus stiu asta...si cat am patimit in a-l gasi, si cat am indurat, dupa ce l-am gasit...ohohoho, ca e de poveste, intr-adevar! nu voi putea pricepe vreodata, ca de inteles, am inteles, intr-un sfarsit mult prea dureros pentru pipotica mea..cum unii oameni se pot juca in asa hal cu sentimentele altui om...de l-au adus din om neom, la propriu, nu doar la figurat! cum viata lui din trecut, mizerabila, de altfel, i-au putut influenta intr-atat trairile si judecata, incat sa batjocoreasca, cu buna stiinta, acum nu am vreun dubiu , dorinta cea mai arzatoare a celulilalt de a isi gasi , credea el, atat de naiv, jumatatea...frateste vorbind, dar nu numai! cum l-a rabdat inima si starea, sa se joace atat de josnic, cum ?! cand tot ce am avut de oferit a fost iubire, pura, poate prea pura decat a putut duce ?! si cum a luat tot ce i-am daruit, cu amandoua mainile, chiar! si cum imi zambea, si cum ma dezmierda din priviri, si ma injunghia mai apoi, in fapta si gand...si cat am iubit-o, interzis! si cat am suferit, de nedescris! cum pot unii pameni sa fie atat de parsivi, de frivoli, de ipocriti, si suavi, patimasi si iubibili, deoporiva ?! nu am sa pricepesc vreodata! si totusi, eu am intalnit, in carne si oase, un astfel de om, pe care l-am cautat o viata, dupa ce am aflat de exsitenta lui, pe care l-am si gasit, si pe care l-am iubit, mai mult decat poate m-am iubit pe mine, la acel moment...intr-atat incat, am renuntat la propria-mi familie, una doar de ochii lumii si aia, doar ca sa ii arat cat de mult inseamna pentru mine, ea...aiurea, astfel de povesti sunt doar pentru idioti, si da, eu am jucat rolul principal ! asa-mi trebuie daca am gandit si simtit "inafara cutiei". am platit aceasta iubire interzisa, ohhh, doamne, cat am mai platit la ea...pana la epuizare! da',ce a mai platit ea, batjocura , nici ca voi sa ma gandesc, ca mi-e mila, dar doar un pic. asadar, exista acea zicala cum ca totul in viata se plateste, mai ales, bataia de joc, cu buna stiinta, ca sa vezi, si inca cum se plateste! parerile de rau, de dupa, si asa zisa remuscare, nu fac nici cat o ceapa degerata..si incercarea, stangace de re-apropiere, in vederea unei iertari din partea mea, am asteptat-o prea mult timp, ca acum, sa mai insemne ceva...reluarea legaturii, din prea mult bun simt, din partea mea, este o palma pe obrazul tau gros, cel cu care m-ai tradat, ne-ai tradat pe amandoua.  ai trait suficient cu senzatia ca ai scapat fara vreo mustrare macar...de iertat te-am iertat, nici eu nu stiu cum si mai ales, de ce...insa, de uitat, nu o sa uit, cat voi mai avea suflare, si nu te voi lasa nici pe tine sa uiti, cum mi-ai calcat sufletul sub talpi...zambindu-mi si spunandu-mi ca ma iubesti...dragostea batjocorita, se razbuna, nu uita!
deja a inceput...

Comentarii

  1. Inteleg sa ierti, dar sa nu uiti. Razbunarea nu are ce sa caute. Ai alte treburi de dus pe lumea asta. Hai, stii ca am dreptate!

    RăspundețiȘtergere
  2. nu imi apartine mie, nici iertarea, nici razbunarea, ci aceeasi providente care ne-a despartiti si readus apoi, dupa ani, fata in fata. cred ca pana la urma, nici uitarea, tot de ceva mai maret tine, si nu de noi. cat despre treburile ce le am de dus, asta e deja o alta poveste, care nu isi are locul in acest context.

    RăspundețiȘtergere
  3. nu sunt un om ranchiunos si razbunator, am invatat cu timpul, si cu situatiile prin care nolens-volens am trecut, sa imi tin in frau pornirile violente. las in seama providentei ca dupa orice fapta sa urmeze si rasplata. nu pot crede ca nu exista o plata, acolo, undeva, cumva, candva...

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu

hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)

Postări populare