sexul, un antidot indubitabil si irefutabil, impotriva depresiei si gandurilor dubioase!

sunt zile si zile...unele apasatoare, precum ninsoarea de pe acoperisuri, altele, senine, precum norii pufosi de pe cer. in acele zile apasatoare, totu-i greoi, si de plumb in simtire si gand. iti trec prin minte tot felul de idei bizare si rusinoase.dar doar iti trec, nu se si materializeaza ori concretizeaza in realitatea de zi cu zi. ti-e trupul greu, ti-e sufletul stors de puteri, ti-e gandul sumbru. nimic dimprejur nu-ti pare a mai avea rost. nu mai gasesti acea dorinta de rasarit , de renascut din propria cenusa. esti ca si mort, doar trupul mai iti zvacneste mocnit. sufletul si mintea au incetat sa mai vrea. si totusi, din neant, apare, o alta zi, in care, fara sa vrei, incepi sa simti iar si sa mai vrei...un vis sa implinesti, o dorinta sa nadajduiesti, o zi noua sa cuceresti. mintea si trupul se dezmortesc, sufletul iti invie, nici el nu stie cum si de ce, dar azi isi doreste iar...o cafea , un gand interzis, dar nu dubios, o partida fulger, dar care s-o simta pana in strafundul strafundului lui, ( al sufletului). sexul, este negresit, manevra de resuscitare a sufletului ratacit, mintii obosite, trupului amortit. este gura de oxigen fara de care nu mai poti respira ori exista, fiinta. nu-mi explic inca cum lipsa lui te poate duce in agonie, pentru o scurta perioada de timp iar existenta lui, iti reseteaza prioritatile si iti updateaza lucrurile cu adevarat importante in traiul cotidian. problemele lumii se rezolva in asternut, parca era o vorba. cine ar fi zis, ca da, le rezolva si in realitate, si nu doar in filme si carti ?! ce chimie sa fie la mijloc de are o asa reactie, si un asa efect ?! geniul lumii in ale stiintei, care era cam "certat" cu Dumnezeu, nu mai este, ca sa il intreb...asa ca ma bazez doar pe practica si simtirea proprie. ceva rezultat e musai sa dea.
 zile si zile...unele apasatoare, altele senine, unele cu, altele fara. ca sarea si piperul in bucate.unora le place cu, altora fara. mie imi place cu, cand este fara..ca sa ai parte de el, mai trebuiesc si ninsori, nu doar nori pufosi.
depresia se combate doar cu si prin el, prin sexul ala fulger, intens, o masa buna, servita in pat, si o cafea buna, bauta in jumatate de zi.
doar asa," maine, este o noua zi", precum spunea Scarlett O'Hara!    

Comentarii

Postări populare