Elena din sufletul meu!


Nu stiu cum se face, ca Dumnezeu imi scoate in cale, oameni, fix atunci cand imi arde sufletul, inspre a lua foc! Ea, este ingerul deghizat, cu chip de femeie si nume sfant, ce, doar dintr-o privire, fiinta toata mi-a castigat. Dintr-un gest, un suras, o ocheada, stiu exact ce vrea a imi transmite. Vocea ei calda, fizicul ei firav, felul ei  gingas de a fi, nobletea sufletului si profesionalismul si cunostiintele acumulate in ani multi de lucru cu copiii, fac din ea, un om absolut unic si rar! nici nu stiu cum de tocmai in calea noastra a poposit. modul ei aparte de a se purta cu tigru meu special, au facut din mine o mamica cum nu se poate mai fericita si linistita. am siguranta, si toata increderea, ca langa ea, este un copil fericit.s-au ales reciproc, iubindu-se doar din energii. apoi, descoperindu-se pe parcursul timpului petrecut impreuna, la lucru, la joaca, la dormit si la masa, relatia lor e aproape la fel de stransa ca a mea cu a lui. si, nu, nu simt macar un gram de gelozie ca este asa. simt doar o liniste, ce ma copleseste. apropierea noastra, in timp, facandu-se prin intermediul lui tigru, s-a realizat atat de simplu, si firesc. cautarea privirilor noastre intersectate doar printr-un zambet larg, fac ca reciproc sa stim ce simte si transmite una celeilalte.este o traire dincolo de fire si fizic, este o legatura profunda, ce respira respect, admiratie, iubire. este tot ce aveam nevoie, in asta lume singura. este balsamul sufletului meu ratacit, obosit si mult prea devreme imbatranit si ramolit. este gura de oxigen, raza de soare, gura de apa, de irish, de viata, dupa care tanjesc intruna. cat de norocoasa sunt ca te-am gasit, ce alinare esti, ce minune si ce mirare ca si tu, la randu-ti, ma simti, ma vrei si ma iubesti.  

Comentarii

Postări populare