Magie resuscitata!

Nu inceteaza sa ma ia prin surprindere, tocmai cand ma dadeam mai rotunda decat soarele insusi, haosul si nebunia asta perpetua , specifica acestei perioade din an. Cum de asemenea nu inceteaza sa ma surprinda situatiile de criza, cand totul pare ca se naruie, sub ochii tai albastri si goi, pierzandu'si stralucirea printre vise si promisiuni incalcate. Tensiunea capata cote alarmante pentru unii, ce sunt parca trazniti de fulger, tocmai cand nu ii mai credeai capabili de vreo reusita notabila. Gandurile de plumb, lacrimile inghitite, sufletul cocosat de sperante strivite sub talpi, se topesc, precum zapada din cer. Iti simti trupul amortit, sufletul pare ca a luat'o la goana, orb si mut de orice simtire. Mintea a luat'o si ea la fuga, neintelegand cum de e cu putinta o asa nesabuinta. Ce spectacol perfid si crud, si totusi, atat de necesar intregii fiinte! Inima ce a stat, acum bate iar! E timpul pentru magie, si a sa dumnezeire. E timpul pentru povesti, vise, dorinte, miracole si daruire. E timpul sa cred iar...in Mos Craciun!
Magie, oricine te'a inventat, eu cred ca e cu putinta sa schimbi destine si firi...inca o data!
Fa'ne nemuritori, macar acum, in aceasta perioada atat de incarcata...cu de toate, pentru a fi in stare apoi, sa infruntam ziua de dupa trezirea din aceasta feerie continua, nebuna!
I still believe...

Comentarii

Postări populare