Nici minunile nu mai sunt ce credeam eu naiv, ca sunt!
Un sir de evenimente s'a desfasurat de pe mosorul vietii si a lasat in urma sa, liniste si atat!
Istoria din trecut se incapataneaza sa se repete si eu tot nu ii invat lectia, raman repetenta in crezare si iertare. Insa chiar si asa, tradata de propriile' mi asteptari, am sufletul si gandul impacat. Ceea ce nu pot sa spun asta despre altii. Sau poate ca, sunt si ei, caci au mai avut inca o sansa sa isi bata joc de iertarea mea. Si asa, abia daruita, dupa un razboi interior doar de mine si cel de sus, stiut. Asadar, antecedentele, nu precupetesc sa devina noi precedente. Am un gust amar ca, am aflat asta, din nou, pe propria'mi existenta si liniste. Ca sunt acum aratata cu degetul , mai treaca- mearga. Dar faptul ca mi'a fost calcata in picioare generozitatea, cu bocancii securisti plini de noroi, asta chiar ca intrece capacitatea mea de intelegere! Da, asa este, am fost o proasta, ba o idioata, o credula naiva pentru ca am intins mana celui mai nenorocit dintre pamanteni! A cata oara! Varsta, antecedentele, mortii, nu au facut decat sa' i elibereze calea spre alte mizerii. Doare al naibii de tare, simt ca am dezamgit o intreaga planeta, nu numai pe cei din mormant. Am incercat, tot ce este omeneste posibil, ba poate si peste...nu a fost suficient, insa! Pacat ca povestea nu se vrea cu un final fericit si drept. Legea divina pare ca tine cu avocatul diavolului insusi. Noi, muritorii de rand suntem doar niste marionete insufletite, nimic mai mult. Iar unii dintre ele, au fost atinse de Lucifer in persoana. Cine sa aiba puterea sa ii reziste ?! Eu am incercat. Am eșuat! Iar! Iertati'ma, mamaita, tataita , Ama! Acum inteleg neputinta voastră! Cu un astfel de personaj nu e chip sa iesi invingator, decat atunci cand nu mai esti deloc. Ferice de voi! Mie mi'a mai ramas sa uit ca am iertat un mizerabil, in ciuda tuturor intamplarilor nefericite petrecute de'a lungul anilor, care nu sunt putini. Problema este ca eu am o memorie cam greu de sters, dar va trebui sa fac cumva sa o resetez. Inca odata! Deja-vu nenorocit!
Si, cum furtuna fara curcubeu nu se poate, asa si, raul fara bine , nu poate fi!
Printre picurii de venin, ne'am strecurat catre altar si am fost binecuvantati a doua oara ....tind sa cred ca tocmai pentru a putea supravietui si acestei file de istorie, ce se tot repeta. Pana cand ?!?! Pana cand unul din noi nu va mai fi deloc. La fel ca voi, dragilor!
Atat am putut face eu. Atat a fost in stare el sa priceapa.
Sfarsit de capitol, acelasi dintotdeauna.
Un sir de evenimente s'a desfasurat de pe mosorul vietii si a lasat in urma sa, liniste si atat!
Istoria din trecut se incapataneaza sa se repete si eu tot nu ii invat lectia, raman repetenta in crezare si iertare. Insa chiar si asa, tradata de propriile' mi asteptari, am sufletul si gandul impacat. Ceea ce nu pot sa spun asta despre altii. Sau poate ca, sunt si ei, caci au mai avut inca o sansa sa isi bata joc de iertarea mea. Si asa, abia daruita, dupa un razboi interior doar de mine si cel de sus, stiut. Asadar, antecedentele, nu precupetesc sa devina noi precedente. Am un gust amar ca, am aflat asta, din nou, pe propria'mi existenta si liniste. Ca sunt acum aratata cu degetul , mai treaca- mearga. Dar faptul ca mi'a fost calcata in picioare generozitatea, cu bocancii securisti plini de noroi, asta chiar ca intrece capacitatea mea de intelegere! Da, asa este, am fost o proasta, ba o idioata, o credula naiva pentru ca am intins mana celui mai nenorocit dintre pamanteni! A cata oara! Varsta, antecedentele, mortii, nu au facut decat sa' i elibereze calea spre alte mizerii. Doare al naibii de tare, simt ca am dezamgit o intreaga planeta, nu numai pe cei din mormant. Am incercat, tot ce este omeneste posibil, ba poate si peste...nu a fost suficient, insa! Pacat ca povestea nu se vrea cu un final fericit si drept. Legea divina pare ca tine cu avocatul diavolului insusi. Noi, muritorii de rand suntem doar niste marionete insufletite, nimic mai mult. Iar unii dintre ele, au fost atinse de Lucifer in persoana. Cine sa aiba puterea sa ii reziste ?! Eu am incercat. Am eșuat! Iar! Iertati'ma, mamaita, tataita , Ama! Acum inteleg neputinta voastră! Cu un astfel de personaj nu e chip sa iesi invingator, decat atunci cand nu mai esti deloc. Ferice de voi! Mie mi'a mai ramas sa uit ca am iertat un mizerabil, in ciuda tuturor intamplarilor nefericite petrecute de'a lungul anilor, care nu sunt putini. Problema este ca eu am o memorie cam greu de sters, dar va trebui sa fac cumva sa o resetez. Inca odata! Deja-vu nenorocit!
Si, cum furtuna fara curcubeu nu se poate, asa si, raul fara bine , nu poate fi!
Printre picurii de venin, ne'am strecurat catre altar si am fost binecuvantati a doua oara ....tind sa cred ca tocmai pentru a putea supravietui si acestei file de istorie, ce se tot repeta. Pana cand ?!?! Pana cand unul din noi nu va mai fi deloc. La fel ca voi, dragilor!
Atat am putut face eu. Atat a fost in stare el sa priceapa.
Sfarsit de capitol, acelasi dintotdeauna.
Sfarsit de capitol?!
RăspundețiȘtergere