In vremuri de...pandemie globală!
Ce mai zile, ce mai stiri, ce 'i in lume, ce mai mor!
Se închid scoli, afaceri, lumi!
Toți ne mutăm traiul in living, on line!
Lucram fise, coloram, zdranganim la chitara amarata și ea, de ce se intampla cu noi. Cu noi, toți!
Stam închiși intre pereții căminului, ne ies mai multe tavane la numaratoare.
Descoperim frigiderul ca pe un lux! Si gatitul ca pe
un drog !
Ne plimbam prin camere, ca primavara pe bulevard! Ca primavara trecută!
Colegii de apartament, întâmplător și membrii familiei, descoperă ce inseamna viata in arest la domiciliu, forțat.
Fără vreo vina, ei! De altundeva s'a declanșat butonul de panica și starea de urgență națională, mondiala chiar!
Unii zic ca'i conspirație, altii ca'i doar o manevră politică. Eu zic ca e cam ca un război, de frica, de boala, de izolare socială, de tot.
Cineva acolo, de unde se guvernează lumea, cu adevărat a decis ca este timpul! Este timpul ca Planeta să respire! Ca oameni să moară, ca economii să cadă, ca mascarada să fie dezvăluită.
O curățenie generala, la nivel global, înainte de Paști. Nimic nu e întâmplător! Toate se intampla cu un scop! Acela de curățare! De oameni, de industrii, de comert, de trafic, de orice nu este permis și îngăduit de mai marii lumii. Se sufocă puterile lumii. Ne vor pe noi morti, ei imchipuindu'si ca sunt nemuritori.
O aerisire globală! De toți și de toate!
Generații întregi, culturi, religii, crezuri și ideologii pălesc acum si isi dau ultima suflare pentru a planetei reinviere.
Vremuri de jale, de post și parca fără rost.
Cat de naivi suntem de credem asta, cu adevărat!
E timpul morții să readucă la viata, lumi , oameni, pământul întreg!
Precum și Fiul Lui, a murit, și a treia zi după Scripturi, a înviat, patimind pentru noi toti, pacatosi cu stiinta sau inca neinformati.
Postul inseamna durere, patima, lacrimi, neputință, intoarcerea la rugăciune, credinta si speranta!
Ai mila de noi, Doamne!
În palmele Tale, iti pun viata mea!
Ce mai zile, ce mai stiri, ce 'i in lume, ce mai mor!
Se închid scoli, afaceri, lumi!
Toți ne mutăm traiul in living, on line!
Lucram fise, coloram, zdranganim la chitara amarata și ea, de ce se intampla cu noi. Cu noi, toți!
Stam închiși intre pereții căminului, ne ies mai multe tavane la numaratoare.
Descoperim frigiderul ca pe un lux! Si gatitul ca pe
un drog !
Ne plimbam prin camere, ca primavara pe bulevard! Ca primavara trecută!
Colegii de apartament, întâmplător și membrii familiei, descoperă ce inseamna viata in arest la domiciliu, forțat.
Fără vreo vina, ei! De altundeva s'a declanșat butonul de panica și starea de urgență națională, mondiala chiar!
Unii zic ca'i conspirație, altii ca'i doar o manevră politică. Eu zic ca e cam ca un război, de frica, de boala, de izolare socială, de tot.
Cineva acolo, de unde se guvernează lumea, cu adevărat a decis ca este timpul! Este timpul ca Planeta să respire! Ca oameni să moară, ca economii să cadă, ca mascarada să fie dezvăluită.
O curățenie generala, la nivel global, înainte de Paști. Nimic nu e întâmplător! Toate se intampla cu un scop! Acela de curățare! De oameni, de industrii, de comert, de trafic, de orice nu este permis și îngăduit de mai marii lumii. Se sufocă puterile lumii. Ne vor pe noi morti, ei imchipuindu'si ca sunt nemuritori.
O aerisire globală! De toți și de toate!
Generații întregi, culturi, religii, crezuri și ideologii pălesc acum si isi dau ultima suflare pentru a planetei reinviere.
Vremuri de jale, de post și parca fără rost.
Cat de naivi suntem de credem asta, cu adevărat!
E timpul morții să readucă la viata, lumi , oameni, pământul întreg!
Precum și Fiul Lui, a murit, și a treia zi după Scripturi, a înviat, patimind pentru noi toti, pacatosi cu stiinta sau inca neinformati.
Postul inseamna durere, patima, lacrimi, neputință, intoarcerea la rugăciune, credinta si speranta!
Ai mila de noi, Doamne!
În palmele Tale, iti pun viata mea!
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)