Senilitate, la patrat!

Semne ca anii trec peste unii, mai ceva ca gasca prin apa, au tot fost, dar am zis să fiu diplomata, să respect părul alb ce îi incarunteste și ridurile ce incruntesc chipurile lor. 
Însă, ultima boacănă nici ca am de gand sa o trec cu vederea. 
Sa ai 9.33 media generală, în contextul global actual, când o lume întreagă sta să se prăbușească, să iei premiul 3, să fii printre primii 7 copii din clasa și tu să îi reproșezi și să îi faci teoria chibritului , dojenind'o ca nu este prima pe clasa, ca se putea mai bine.
  • Păi, bine mai, binevoitorilor și atotstiutorilor, când i'ati avut la voi, in vacanta, ati rezistat o săptămână cu ei pe cap, șapte zile, pe numaratelea!  Si nu oricum, ci cu telefoane și plansete, ca nu mănâncă, ca nu dorm, ca nu sunt cuminți, etc. Cu sunat să venim dupa ei, ca voi nu mai puteti sa va descurcati cu ei, ca va darama casa, ca v'au înnebunit. Cum de altfel, în ultimile dati când au venit la voi, in vacanta, numai bine nu le'a fost, ba nu le'a priit mâncarea, ba compania. Nu mai aveti răbdare,  nu mai sunteti in putere, asta pot intelege, data fiind varsta și problemele voastre medicale. Însă, nu accept să le otrăviti sufletele și să îi umiliți și să le călcati în picioare personalitatea. 
Si acum, ai tupeul sa te iei de copilul asta care a muncit și s'a străduit și s'a adaptat mai mult decât bine noii școlii on-line , noilor cerințe educaționale, noilor provocări lumești ?! Sa ii reproșezi ca putea mai mult ?! Sa il compari cu copiii altora ?!?!
Păi, futu'ti dumnezeii matii , când ai avut-o la tine, numai teoria chibritului ai stiut sa'i faci, în loc sa o iubești și sa te bucuri de compania ei,  femeie nebună !
Sa ii provoci atata suferință , sa o faci sa plângă în hohote, doar pentru ca poti, doar pentru ca sunteti bunici pe hârtie ?!
În loc să o feliciti,  sa ii spui ca esti mândră de ea, ca o iubești, tu îi distrugi încrederea de sine și o faci ca pe o albie de porci ?!?! Chipurile, în mintea ta de senila, crezând că o ambitionezi, să muncească și mai mult ?!?!
Eu peste asa ceva nu pot trece, oricât ai fi tu de soacra și de bunica!
Pentru toata amareala din sufletul copilului meu, vei plati, și scump! 
Pentru bunăstarea copiilor mei, pentru liniștea si fericirea din sufletul lor, fac crima de om, de situația o cere! Iar voi, nu faceti exceptie, senililor!
 

 

Comentarii

Postări populare