Si cand eu nu voi mai fi...
Ciudat cum într-o fracțiune de secundă iti trece prin fata ochilor intreaga viata. Tremuri, transpiri, declanșezi mental paranoia și iti simti inima în gât, la propriu!
Orice alt gand dispare, se repeta doar cel al pieirii.
Pe moment negi și râzi isteric. Apoi, te trec un catralion de gânduri și emoții, cu viteza luminii.
Inima o ia la sănătoasa! Nu mai auzi, nu mai vezi, nu mai simti altceva decât....cum tu te scurgi, te pierzi, te duci. Aproape, de tot! Din teorie înspre practic. Simți cum se materializează tot ce iti turuie vocea aia interioară. În tandem cu cea exterioară.
Si inima nu se potolește!
De va fi să nu mai fiu, curând, vreau ca momentul să fie unul brusc, ca prin magie, hocus- pocus! Abracadabra, puff, și gata, m-am dus!
Sa ramana in urma mea doar dragostea pentru copii, pentru bărbat, pentru cativa oameni, pentru Dumnezeu, pentru poezie și scris, pentru chitara, pentru muzica, pentru bicicletă și picnicurile din natura cu ei 4. Atat!
Tot ce a durut, prin tot ce am trecut până la acest moment , să mi le pună cu mine înăuntru, in cutiuta cu cenusa , afara să rămână doar amintirea mea, atât. Vreau sa imi împrăștiati spiritul pe unde mergeam noi, să mă simțiți.
Nu vreau sa sufere, viata trebuie trăită și fără mine și asa cum mi-a spus azi Violeta, când am imbratisat'o si am rugat'o sa nu uite niciodată cât de mult o iubesc, " chiar dacă nu o sa mai fii cu noi, eu tot o să-mi amintesc de tine, promit!" , eu nepomenind nimic despre o asa posibilă întâmplare, dar, m'a simtit ca nu mi'e bine, ca de fiecare dată.
Nici ca pot sa imi doresc mai mult, am incredere ca se vor descurca , Dumnezeu la va fi alaturi ca și până acum.
Orice, dar să nu îi chinui , cu îngrijirea mea, nu, asta , nu!
Orice alte gânduri nu-și mai au vreun rost, mi-am acceptat destinul , am îmbrățișat condiția lui tigru și am făcut tot ce mi-a stat în putință, ca sa le fie bine, din ce in ce mai bine, fiecaruia după vârsta și nevoi.
O dorință am : să nu fie despărțiți, asa cum am fost eu despărțită de frații și familia mea biologică.
Sa nu se repete istoria noastră!
Darling, aici tu va trebui să te ocupi , să rămâi alaturi de copiii nostri și să îi crești pe mai departe asa cum am facut'o impreuna. Sa nu permiți nimănui să intervină în deciziile tale legate de ei! Sa iti găsești forța din piatra seacă și să îi iubești și sa le porti de grija, adu'ti aminte cum o făceam eu. Sa nu întrerupi terapia lui tigru cu Alis, să îi iei câinele lui utilitar. Iar pe fete sa le susții în ce vor dori să facă. Vei reusi, prin iubire și dedicare și implicare, totala! Am încredere în tine!
Sa nu ma plângeti până va epuizati, pastrati'va forța pentru a va continua viata, fiecare are drumul si destinul lui.
Si cand simțiți că nu mai puteti , sa va atingeti inima, ma veti gasi mereu acolo!
Multumesc pentru ca m'ati ales să vă fiu mama!
M'ati facut cea mai fericită !
Sa fiti cuminți și buni, să ascultați de tati! Si sa il purtati întotdeauna pe Dumnezeu în inima voastră, El va va fi călăuză pe drumul vostru!
Te iubesc, Vivi! Te iubesc, tigru! Te iubesc, Vio! Te iubesc, tati!
Mami.
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)