Cand pierzi simbolul copilariei!
Ani la rând am fost parte din familia lor, am mâncat la masa lor, am facut teme impreuna, am fost mereu binevenită în casa lor. Timpul s'a scurs peste noi, am crescut, am urmat apoi scoli și cai diferite în viața. Dar mereu am fost impreuna, în gând și simțire! Distanța pentru noi nu a fost nicicând o bariera în a ne simti și a ne iubi și a ne vrea binele, reciproc! Dimpotrivă, a dat o și mai mare valoare relației noastre, construite încă din anii copilăriei, când lumea toata era o portocală sau un sandwich împărțit, sau o plăcintă sau un corn. Doamne, ce bune erau! Si ce fericite eram și de nedespărțit! Iar acum, toate acestea, vin tăvălug, odată cu vestea de neacceptat ca tata Motoc nu mai este! Ce om, Dumnezeule, ce om! Ce durere , ce năpasta s'a năpustit peste noi toți! Ce neputință, ce furie, ce de lacrimi innodate sub barba! Ce mai doare, la naiba! Iti taie respiratia, la propriu! La moartea Amei nu am fost în stare să vărs o lacrimă, am fost stana de piatra. Acum însă, plâng continuu de când am aflat ca l-ai pierdut pe tata, ochișorii mei de smarald! De mila ca va trebui să treci și tu prin acest coșmar, tu, care esti atât de fragilă, de gingașă, de candida, de sensibilă, tocmai tu, prietena mea de o viata! Plâng de nervi, ca nu iti voi putea alina în vreun fel din durere, și ca va trebui să fiu martoră tacită la îngenuncherea sufletului și ființei tale minunate! Plâng de mila mamei tale, o femeie absolut deosebita! Plâng de mila fratelui tău, un băiat ce dintotdeauna m'a fascinat cu calmitatea sa! Retraiesc filmul morții lui Ama, doamne, ce supliciu! Imi plesnesc tamplele!
De ce ia Dumnezeu doar pe cei buni ?! De ce ?! Poate pentru ca noi încă nu suntem vrednici de împărăția Sa!
Te rog, Doamne, da'le putere celor rămași să facă față acestei tragedii! Să nu mai piara dintre ei!
Iartă-mă, draga mea, însă nu voi putea să iti fiu alaturi în această dramă decât telepatic, cum am fost dintotdeauna! Va trebui să treci singura prin acest coșmar, și să îi supraviețuiești cumva, cu orice preț!
Te iubesc!
Odihniti'va în pace, tata Motoc, stati la un pahar de vorbă cu ai mei, acolo, sus!
Aici jos, vom incerca care cum ne pricepem, să vă omagiem asa cum meritati și să avem grijă de ei!
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)