Enigma unei conexiuni
In ceea ce ma priveste, eu functionez si ma ghidez dupa anumite conexiuni, energii, vibratii la nivel mental si mai ales, emotional. Scanez omul din cap pana in picioare, precum ctul sau rmnul.
Si, unde simt ca e un scurtcircuit, ma opresc si caut, sap, in adancurile neuronale si epiteliale.
Ochii, sunt un real adjuvant, sclipirea sau ratacirea din ei, pot dezvalui enigme profunde.
Zambetul, respiratia, gestica, sunt rotile ajutatoare.
Detaliile, ce chin, ce festin!
Cand m'am uitat in ochii tai verzi, am intrezarit sclipirea de altadata.
Timida, spasita, vinovata, ingandurata si nelinistita, si totusi, luminoasa, radianta si cu sufletul mai usor.
Curajul din care ai muscat, cu toata frustrarea si dezamagirea si furia si lehamitea atator sanse date si atatea vise spulberate, si atatia ani pierduti, te'a dezgolit de etichetele si aparentele pe care te'ai zbatut sa le pastrezi cat mai intacte.
Cand ajungi sa iti tradezi propriile principii, calcate deja de altii in picioare, si sa simti si sa nu mai iti reprimi emotii si trairi, mentale si interioare, lumea se deschide si capata alt sens si culoare.
Ai pofte, ai dorinte noi, si doruri vechi.
Orgoliul se topeste, precum zapada peste ghiocei, si vesteste o noua etapa, un nou inceput, vestminte noi, suflu nou.
Primavara in priviri, in ochii tai verzi si suferinzi.
Curatenie generala in suflet, in ganduri, in simtiri, in viata ta.
Conexiunile vechi s'au preschimbat in altele, facand loc unor drumuri noi.
Nu e simplu, nici comod, dar este atat de necesar, sa renasti din propria cenusa, mai ceva ca pasarea Phoenix.
Este timpul!
Sa nu te mai indoiesti de cine esti, de ce esti, de ce simti si de ce gandesti.
Sa crezi in tine si in capacitatile tale intelectuale si emotionale.
Sa nu iti mai fie teama de gura lumii sloboda, pe care nu o astupa decat pamantul.
Sa te increzi in instinct, in inima.
Sa te pretuiesti, sa te ingrijesti, sa te rasfeti, sa te pui pe primul plan, in sfarsit.
Lumea nu se opreste in loc daca tu mori, continua.
Insa se poate opri daca tu nu mai esti fericita si nu iti mai gasesti locul si rostul.
Cauta ce iti lipseste, de ce si de cine ai nevoie, indrazneste sa ceri, lasa mandria si doar simte, nu mai gandi.
Actioneaza, schimba atitudini si stari de fapt.
Viata da doar celui care are curaj sa ceara.
Deschide'ti mintea si inima, odata!
Poti, am incredere in tine!
Esti un om minunat, frumos, delicat, inzestrat, scutura'ti aripile si zboara spre cele mai inalte talazuri ale cunoasterii ( de sine, de oameni, de locuri, de bine).
Multumesc! Atat pot spune, pentru unii e doar un cuvant politicos, insa pentru mine e un cuvant care exprima multa recunostinta, care iti este adresata. 🙂❤
RăspundețiȘtergereAm facut doar ce am simtit, fara sa fi fost obligata sau constransa. Sunt libera in a alege pe cine indragesc si cui imi impartasesc gandurile si emotiile. Iar pe tine, te! 🤗💙
Ștergere