Adormirea Maicii Domnului sau Sfanta Marie Mare
Greselile si frica repercusiunilor, uneori te fac sa te intorci cu fata catre Dumnezeu si Credinta, mai spasit si mai umil decat ai fi crezut ca esti capabil.
Asa se face ca, lacasul sfant al Domnului devine locul catre care iti indrepti toata atentia si fiinta si indoielile si crezurile si rugaciunile.
Faci pana si coliva celor adormiti din neam si pachete de post pentru a darui de pomana celor necajiti, cu mult mai necajiti decat tine.
Iti faci un ritual sa te apropii de El, prin ruga, comunicare, dezgolire de prejudecati.
Incerci sa intelegi cum sa te conectezi cu si la cele sfinte si sa ceri iertare si indurare.
Esti timid, ti'e teama, te cuprind emotii si ganduri pe care cu greu le stapanesti.
Insa, ceva de acolo, din acel lacas sfant, incepe sa iti calmeze fiinta.
Observi obiceiurile Casei, asculti vocile luminate ale Gazdelor, rostesti rugaciuni, te inchini si speri la iertarea pacatelor, stiute si nestiute.
Simti ca vei deveni unul de'ai Casei, numaidecat.
Te cheama.
Te asteapta.
Te va proteja.
Credinta si intoarcerea spre rugaciune, este singura salvare.
A omenirii, si poate....si a ta.
Pace tuturor!
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)