Cand te destepti, in sfarsit, si nu mai accepti compromisuri
Mi'a luat juma' din viata sa nu ma mai simt vinovata si sa nu mai accept compromisuri si sa nu mai permit ca energiile negative si oamenii toxici sa reintre iar in viata si caminul, familia mea. Dar am reusit ! Iar odata aceasta performanta bifata, totul capata alt sens, in sfarsit.
Fiica ratacitoare si mereu renegata si alungata care mereu s'a intors si a plecat capul spasit si si'a calcat pe orgoliu si pe suflet, doar pentru ca este plamadita din cu totul alt aluat decat este prietenul carabus, a crescut si s'a desteptat, si a devenit mai puternica si mai asumata cum nu a fost in toata viata ei.
Teama si groaza s'au transformat in forta interioara dupa care am tanjit o viata.
Vina s'a risipit precum s'a scurs si viata bietei mama, mai ales in ultimii ei ani de viata.
Durerea si furia s'au stins in sfarsit, odata cu trecerea anilor de cand ea s'a prapadit, in chinuri si in disperare.
Acceptarea mortii ei si a alegerilor ei, dupa atata timp, mi'au dat curajul sa il confrunt si sa il ignor, sa il alung din priviri, fara sa mai simt teama sau vina . Am constiinta impacata, am facut mai mult decat ar face o fiica in conditii normale, iar eu, in conditiile absurde si mizerabile pe care ne'a fortat el sa le traim o viata de om.
Batranetea si dementa lui nu le voi mai accepta ca compromisuri de a ii permite din nou sa isi bata joc de bunatatea mea, sa imi perturbe linistea mea interioara si a familiei mele, deja am facut'o nepermis de mult timp.
Fiecare pasare pe limba ei piere.
Unii nu sunt facuti sa fie iertati sau ajutati, deoarece te otravesc cu viclenia si caracterul mizer, fara vreo remuscare, in continuu, de fiecare data cand le dai ocazia si le permiti sa se apropie iar.
Unii sunt facuti doar sa raneasca, sa blesteme, sa faca viata imposibila celor care ii salveaza de la moarte. Ca el, prietenul carabus!
Insa, vine o zi, vine si acea zi, acel moment cand tot acel venin improscat o viata, nu mai are efect, cand am devenit imuna la otrava lui.
Era timpul!
Iti multumesc, Doamne!
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)