Dementa in stare pura!

 Asadar, cineva imi poarta sambetele si grija a ceea ce postez pe o retea de socializare si il informeaza imediat pe prietenul carabus. 

Asa se face ca, in a treia zi de Paste, Costin a primit un mesaj-  o scrisoare scrisa de mana lui pe 3 coli A4, pe masa din bucataria rosie, de pe o alta aplicatie, in care a rezumat parerea lui despre mine si despre el. 

Lasand la o parte ca a scris inghesuit, neingrijit, cu greseli de ortografie si pe graba, continutul scrisorii e unul dea dreptul hilar si apoteotic, in inchipuirea lui bolnava. 

Injurii, amenintari si numai vorbe dulci la adresa noastra. 

Acest comportament e caracteristic unui sociopat, a depasit de mult pe cel de psihopat, care tot mai avea urme de remuscari si momente de luciditate.

Acest personaj insa, este un dement, un ipocrit, un farsor, un prefacut, un manipulator mizerabil, capabil sa tina intr'o mana crucea sa iti ceara iertare si cu cealalta sa te injunghie cu cutitul, ca tot e arma lui preferata. 

Sa denigrezi in asa hal niste oameni, pe asa zisa ta fiica pe care ai luat'o de la orfelinat si careia i'ai facut toate poftele si pe care ai intretinut'o in facultate si care doar datorita tie a absolvit o facultate, ca ai intervenit, cum ti'e felul de o viata  sa controlezi si sa dictezi cum sa'si traiasca altii viata lor, sa o faci curva alb pe negru, sa o faci hoata, mincinoasa, pot intelege, sunt obisnuita cu asemenea pareri.

Insa, cu "prostul familiei" ce ai avut, prietene ? Stiu ca nu l'ai suferit, ca nu era de acelasi rang cu voi, nu era educat si scolit ca stim noi cine, " tatal Vivianei". (E.V.). Ca nu i'ai suportat parintii, ca pe fra'su il consideri " tigan", ceea ce prea departe de adevar, nu'i, tinand cont de ultimile evenimente petrecute.

Si cat am incercat sa il tin departe de tine, si prostul meu tot insista sa va cunoasca, ca eu ii cunoscusem deja parintii. 

Si ce sansa a ratat sa te arunce peste gard, cand ai ridicat mana la el sa ii lipesti o palma, in fata scarii, in acea noapte! Doamne!!!

Si nu a crezut ca pot exista tati asa nenorociti ca tine, dar ai avut tu mare grija sa creada parintii lui ca pot exista fiice asa ca mine, curve,  care a umblat cu un intreg oras si a trecut apoi si la barbatii din imprejurimi si din alte tari, chiar. Mizerabilule!!!

Si el nici macar nu ti'a vorbit vreodata nerespectuos, a fost mai oficial si diplomat decat am fost eu cu parintii lui.

Iar tu l'ai denigrat in ultimul hal! 

Stii de ce nu il suporti si nu l'ai suportat niciodata ?! Pentru ca in prostia lui, el este singurul care a pariat pe mine, de la inceput. Iar voi toti ceilalti, incepand cu tine, continuand cu Ama, Lala si terminand cu parintii lui, nu ati dat doi bani pe mine, doar v'ati prefacut, asta ati stiut cel mai bine sa faceti, cu totii. 

In numele asa zisului " bine", mi'ai facut cel mai mult rau posibil, cum a remarcat  azi cineva. Nu ai crezut in mine, doar te'ai prefacut ca crezi. M'ai cumparat pe o punga de carne, cum bine spune altcineva. 

Eu am fost un trofeu pentru tine, eu am fost o prada vanata de tine. O viata!!!

Si eu ma culpabilizam si imi faceam mustrari de constiinta, nefericitule!

Iar tu, aproape cu un picior in groapa, daca nu oi fi chiar pana la gat deja infipt, de bolnav si de subred ce esti, te tii inca de blesteme, amenintari, denigrari. Cu ultimile forte, tot crezi ca mai poti imparati si pacali lumea.

Imi este mila de tine, sincer! Simt si furie, si groaza, deopotriva.

Nu exista remediu pentru boala ta, tu esti bolnav de ura, de control, de manipulare, de improscat cu venin in suflete si minti.

Ai otravit si distrus tot ce ai atins.

Insa, va veni si acea zi, cand vei plati pentru tot, nu poti parasi aceasta lume fara sa platesti, si o stii, te pregatesti prin  a scrie scrisori ca cea trimisa lui Costin, simti ca sfarsitul ti'e mai aproape ca oricand.

Profita cat inca mai poti, ca tot de mine vei avea parte pe ultimul drum, ca si cuscra ta , pe care nu ai inghitit'o.

Eu doar astept momentul. Nu ma grabesc, eu chiar am o viata de trait, am pentru cine, am de ce, am cu ce, de bine- de rau, multumesc lui Dumnezeu, are El grija noastra asa cum trebuie.  

Acel Dumnezeu pe care tu il iei in deradere si in care nu ai crezut niciodata, doar te'ai folosit de existenta Lui, pentru a iti gadila orgoliile si nevoile meschine, atat. 




Comentarii

Postări populare