40 de Mai'uri
Încă un 31 Mai. 40 de ani de viață!
Una de film, fără doar și poate!
Dintr-un bebeluș abandonat la 6 săptămâni, într-un orfelinat, și adoptat la 3 ani, până la femeia ce am devenit azi, mamă și soție. De trei ori, chiar! De nimic nu sunt mai mândră în cei 40 de ani de viață decât de faptul că sunt mamă de 3 minuni cu ochii ca marea! De două ori măritată cu același bărbat, tatăl copiilor mei, ai noștri. Îți mulțumesc bărbate, ai fost și ești, ce nimeni vreodată nu ( te-) ar fi crezut ( capabil), capul familiei noastre, bărbatul pe care eu l'am ales și pe care Dumnezeu mi l'a readus acasă în suflet atunci când alții l'au gonit și lumea toată în cap (ni) s'a prăbușit.
Nu știu dacă aș alege o altă viață, dacă aș putea, experiențele trăite au fost într-atât de multe și de intense. Cu multe lacrimi, suferințe, abuzuri, abandonuri. Și mult prea puțină fericire, în comparație cu durerea resimțită.
Fiecare trăire însă m'a ajutat să fiu femeia de azi. Poate una bună, poate nebună, poate trecută prin destule, poate potrivită.
Nu mă dau pe nicio altă femeie!
Pantofii mei doar eu îi port, doar mie mi se potrivesc.
Un amalgam de gânduri și emoții mă cuprind în pragul celor 40 de ani, au avut unii grijă să îmi invadeze liniștea și spațiul personal, până la ei.
Acum însă, sper să aibă Dumnezeu grijă să îi prind întreagă și sănătoasă, vreau cu ardoare să trăiesc. Am pentru cine, am de ce : familia mea, adică copiii și bărbatul meu.
De nimeni altcineva nu am nevoie în viața mea, dacă nu rezonează cu valorile umane și emoțiile mele.
Cu forța nu mai vreau să păstrez, din complezență sau obligatie, nici atât.
Prefer anonimatul și singurătatea căminului și vieții noastre de familie, în detrimentul zgomotului și dramelor ipocrite din exterior.
Liniștea sufletului și a minții și sănătatea trupului sunt luxul pe care vrea să mi'l pot permite de acum încolo, ca un cadou dintre cele mai scumpe și arogante la împlinirea celor 40 de Mai'uri.
Sunt prea bătrână pentru mizerii și idioți.
Vreau să întineresc.
Vreau să mă prostesc și să fac tot ce nu am făcut din varii motive până acum.
De-abia de acum încolo îmi începe viața.
Vreau ca cei 40 de ani să fie începutul celei mai bune vieți posibile.
Pline de sănătate, iubire, frumos, cu oamenii cei mai dragi într'ânsa, copiii și bărbatul meu.
Restul, este opțional și trecător, după posibilități.
Îți mulțumesc, Doamne, pentru tot ce mi-ai dăruit, sunt profund recunoscătoare!
40.
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)