Așchia nu sare departe de trunchi!
Carevasăzică, anumite orientări și porniri aparent atipice și nepermise în rândul lumii, prind iar viață și curaj când nici nu gândești, proiectându'se în obiceiurile de pe urmă a celor din urmă.
LGBT, ce însemne proscrise și huiduite și ....prezente în lume de când hău.
Recunosc, m'a atras acest concept, era ceva nemaiîntâlnit, ieșit din tipare, un bau- bau, un subiect interzis, în exprimare și interpretare.
Nu știu dacă la mijloc e vorba de vreo dereglare hormonală, neuronală, emoțională, socială, sau e doar o alegere personală, independent de orice altă funcție din corp.
Experimentul știu însă că stă la baza funcționării a orice pe acest pământ.
Așadar, dacă nu încerci, nu știi, nu ai cu ce compara, nu afli ce îți place și ce nu.
Descoperirea și explorarea corpului, a plăcerilor fizice, emoționale, mentale, poate părea încă un subiect tabu, ce trebuie ascuns sub preș sau încuiat cu cheia într-un dulap și cheia aruncată în mare.
Avem pretenția că suntem evoluați,ca specie, nație, ancorați la ultimele tehnologii și descoperiri științifice dar ne temem de ce este diferit și altfel în ale iubirii. Respingem, blamăm, blestemăm.
Adevărați moraliști, nu alta! Când altele erau în fapt, pe vremuri, adevăratele orgii!
Am fost mereu fascinată de sexualitate și de preludiu, de acea joacă mentală și abia apoi fizică și emoțională.
Am citit despre Arta Iubirii și sexualitatea din antichitate, și metodele de cucerire, abuz, stăpânire, prin sex. Sclavie pură! Sexuală.
Am citit și despre o altfel de dominare, și exprimare în ale relațiilor dintre doi oameni, în materie de senzualitate, joc, dragoste, sex, parteneriat, contract, termeni și condiții despre desfășurarea unui act sexual.
M'a fascinat! Nu îmi place vulgarul și lipsa totală de implicare emoțională, dar ador acea agresivitate moderată, în anumite circumstanțe. Acea dominare, putere, care indică fără vreun dubiu cine conduce partida, jocul.
Purtăm unii dintre noi mai nonconformiști de fel, o latură ascunsă de ochii lumii, a partenerului de viață. Poate tindem uneori să ne dăm de gol, alteori nu suntem luați în seamă când spunem ce ne place cu adevărat printr-o glumă nesărată.
Societatea însă, ne ține captivi în propriul corp, minte, suflet. Pe majoritatea dintre noi.
Este nevoie de asumare, de o doză ceva mai mare de nebunie și curaj ca să îți recunoști propria identitate și orientare, plăcere.
O poți face în joacă, așteptând reacția celor din jur, sau o poți face pe bune, așteptând aceleași reacții doar că nu îți pasă și nu îți influențează în vreun fel alegerea.
Este nevoie și de reciprocitate, mă gândesc.
Înțeleg că există o perioadă de acomodare, experimentare, testare teren, emoții, influențe.
Nu e nicio grabă.
Dar așa cum îi zic eu ei, să fie de calitate, mamă! ( and the drugs and the girl, too! ).
Asa, nu există niciun risc să ne trezim cu nepoței.
Cel mult, va exista vreo dramă dacă nu e împărtășită chestiunea și e doar dintr-o parte sau, poate va exista vreo trădare, născută din nesiguranță, influență din exterior.
Mizez pe faptul că fiind într-atât de deschisă și tolerantă, să pot evita, preîntâmpina adevăratele tragedii și nenorociri. Mult prea multe suflete tinere, la inceput de drum, la prima lor dragoste , rătăcite și neînțelese și neiubite aleg să comită gesturi extreme, încercând să atragă atenția când nu se mai poate face nimic. Nu, chiar nu pot permite și trece prin așa ceva!
Dar eu sper să își clarifice sentimentele și emoțiile și gândurile și să iasă cât mai neșifonată posibil din acest experiment, experiență.
Are tot timpul din lume!
Și susținerea mea, a noastră!
Trăim alte vremuri, slavă cerului! Alte surse și resurse! Alte căi de comunicare! Alte statute sociale, umane!
A fi și iubi diferit nu este un defect, o rușine, ci o alegere personală, cum este și aceea de a fi idiot, de felul tău.
O viață avem! Adică, are, ea, că noi ne-am trăit-o pe a noastră, în alte vremuri, alți termeni, alte condiții. Incomparabil!
My first born has balls, all right!
And she's mine! No doubt!
🌈
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)