Gânduri prin zăpadă!

 De când nu a mai nins așa,  Doamne! Ca în copilărie,  ca în povești! Am dat o tură cu copiii,  ce fericire pe ei! Și mie mi'a plăcut, un pic, recunosc! 

Sufletul meu este liniștit și împlinit când toți copiii mei sunt fericiți, sănătoși și cu mine.

Lor mi'am dedicat juma' din viață, pentru ei am stat într-o căsnicie închipuită, m'am păcălit din prea mult devotament și dragoste, voit, când toți ceilalți erau împotrivă. 

Am fost oarbă, surdă și mută. Am trăit o viață de împrumut.

Tot ce a fost frumos cândva, s'a năruit precum un castel de nisip. Și eu mă încăpățânam să îl reconstruiesc într 'una.

M'am lăsat pe mine, mi'am înghițit vise și orgolii. Am uitat de mine, cine sunt,  ce pot, ce vreau. M'am îndobitocit cu bună știință crezând în povești nemuritoare,  în dragostea dintre un el și o ea și al lor rod, copiii.

Melodia de la nunta noastră este A New Day a lui Celine Dion. Am văzut revenirea în forță a minunatei Celine pe scenă, după toate câte a pătimit odată cu pierderea lui Rene. Și mă minunam cum poți iubi și după moarte. Iubirea lor a durat 21 de ani,  a noastră, 18. Desigur, nu există termen de comparație,  doar așa, de dragul conversației am făcut această analogie.

Melodia nu îmi mai transmite nimic acum, poate e prea devreme, poate nici nu trebuie. Mă încearcă un amalgam de gânduri , un gust amar,  o furie ce mă străduiesc să o stăpânesc,  o vină ce știu sigur că nu'mi aparține decât din prima că am ținut cu dinții de o iluzie, nepermis de mult timp. 

Până și visătorii se trezesc!

Odată treziți,  nici că mai e cale de întoarcere!

Cum poți să rămâi singură, profund dezamăgită și neiubită, într-o  clipă ?! Simplu: mințindu'te ani la rând tu pe tine! Iubind pe oricine altcineva , numai pe tine, nu. Crezând în orice altceva, numai în tine, nu. Am fost totul pentru altcineva și nimic pentru mine. M'am sacrificat pentru o iubire ne-pereche. 

Doare al naibii această trezire! Dar de fel, eu doar hard way pot funcționa. Așadar, era impetuos necesară!

Minunata Celine , draga de ea, ce viață și ce soartă! 

Biata de mine, ce minune că încă mai exist! I will survive! Dar vreau nu doar să supraviețuiesc, ci să trăiesc, pentru mine, și pentru copiii mei, deopotrivă! 

So help me God! 






Comentarii

Postări populare