Primăvară, unde ești ?

 Și afară plouă , plouă, și 'i trecut de oră 9, te uită cum plouă în luna lui Mart(i)e!

Ascunsă sub pilotă, aștept cu nerăbdare primăvara cu alaiul ei de flori și verdeață și culori.

Mi'e dor să pedalez, să simt mirosul ierbii brumate din zori, să simt razele soarelui abia trezit și el.

Mi'e dor de mine și de gândurile mele, de timpul meu , de liniștea mea.

Vreau să ies din această amorțeală ce m'a cuprins și să explorez trăiri și locuri noi. 

Vreau să fie pace pe pământ românesc și pe restul câte mai sunt.

Vreau să îmi vindec rănile , să renasc, să îmi descopăr pasiuni, abilități noi.

Vreau să iubesc iar și să fiu iubită și prețuită, cu adevărat, la adevărata mea valoare. 

Vreau să fiu sănătoasă, să pot avea grijă de copiii mei, pe mai departe.

Te rog, Doamne, ocrotește'mi copiii de toate relele și bolile pământului!

Adu primăvara înapoi,  și pacea, și iubirea de aproape, de sine.

Primăvară, bine ai sosit! 

Fii una blândă, te rog! 



Comentarii

Postări populare