Un Paște fericit, cu adevarat!

 Hristos a inviat! 

Cand vine prima mea nascuta in vizita, este mereu sarbatoare, indiferent de zi si prilej. 

Daca este acompaniata si de partenera ei de viata, este cu atat mai bine.

Sufletul meu e plin si fericit cand ii simte parfumul, respiratia, bataile inimii si radiaza cand ii zambeste.

Viata ne'a imprastiat care incotro, in bataia vantului si a provocarilor felurite.

Insa cumva, de fiecare data, ne readuce pe drumul cel bun, inapoi, impreuna, acasa, unde, nu stiu prin ce minune, cerurile si inimile  s au deschis iar. 

Dupa multi ani de incercari si zbateri interioare, si patimi care mai de care, anul acesta pascal a fost unul nesperat de ingaduitor si bland. Nu am mai avut asteptari care sa ma dezamageasca intr atat , cum se intampla in trecut.

Am primit totul asa cum a venit, senina, si nu senila.

Recunosc ca m'a luat prin surprindere reactia avuta dupa ce am fost la mormantul Danielei, poate pentru ca am fost impreuna cu Vivi si Est', am devenit vulnerabila fara sa imi dau seama ca sunt si ele cu mine. 

Nu stiu exact daca imi reprim inca furia, suferinta, durerea, dezamagirea, emotiile, sau doar am devenit  ceva mai puternica datorita intamplarilor si circumstantelor din ultima perioada, insa simt ca ma descurc cu mult mai bine decat m'as fi gandit ca sunt capabila sa o fac.

Noul statut de femeie singura, mi'a readus increderea in fortele mele interioare , mintea mi s'a odihnit , sufletul s'a intors acasa.

Sunt pregatita sa infrunt orice va fi sa vina pe mai departe.

Atata timp cat prima mea nascuta este bine si fericita cu viata si alegerile ei, eu nu pot decat sa multumesc cerului pentru ce copil/i minunat/i mi'a daruit, rugile mi au fost ascultate si pacatele iertate.

Acest moment de respiro este precum o gura de oxigen, care poate face diferenta intre viata si moarte, si la propriu si la figurat.

Astrele par ca vor sa se aseze iar pe traiectoria potrivita , in sfarsit. 

Le'am asteptat, imi pare, de o viata.

Iti multumesc, Doamne! 

Te iubesc, Vivi! 💙

Te iubesc, Est'!💚




















Comentarii

Postări populare