si eu...?
in viata te invata, cine se pricepe si poate
asa zisele valori
iti sunt adusi in fata
cei 7 ani de acasa
familia,
iti creioneaza drumul pe care sa-l urmezi
te mustra cand gresesti
si te lauda cand reusesti
caminul este unul cald
primitor si hranitor
in sanul lui esti ocrotit si mereu iubit
dar
de iesi pe usa sa, altceva se va intampla
tot ce ti s-a spus candva
pune si in practica cumva
spune,
cum vezi tu lumea acum?
seamana cu ce stii tu?
nici pe departe macar, am intuit deja
acasa, erau oameni calzi, mereu dispusi sa te ierte
si sa-ti mai acorde crezare inca o data
afara, sunt oameni reci, deloc dispusi sa te ierte pentru
bunatatea si naivitatea ta
valorile casei sunt rasturnate pe strada
si niciun golan nu se opreste din faradelegi
ca sa te asculte cum ii prelegi despre
faptele bune ce le savarsesti
acasa, aveai locul tau stabilit
afara, umbli brambura, deznadajduit
pe strada, faradelegea-i insusi un stil de viata fericit
si tu...? cui i-ai ramas?
pe tine, cine te mai iubeste?
si eu..? nimanui am ramas
pe mine, nimeni nu ma mai iubeste
acasa...nu mai este
afara...doar strada mai este
si eu...? am devenit golanul ce comite faradelegi
intr-o lume rasturnata pe veci.
in viata te invata, cine se pricepe si poate
asa zisele valori
iti sunt adusi in fata
cei 7 ani de acasa
familia,
iti creioneaza drumul pe care sa-l urmezi
te mustra cand gresesti
si te lauda cand reusesti
caminul este unul cald
primitor si hranitor
in sanul lui esti ocrotit si mereu iubit
dar
de iesi pe usa sa, altceva se va intampla
tot ce ti s-a spus candva
pune si in practica cumva
spune,
cum vezi tu lumea acum?
seamana cu ce stii tu?
nici pe departe macar, am intuit deja
acasa, erau oameni calzi, mereu dispusi sa te ierte
si sa-ti mai acorde crezare inca o data
afara, sunt oameni reci, deloc dispusi sa te ierte pentru
bunatatea si naivitatea ta
valorile casei sunt rasturnate pe strada
si niciun golan nu se opreste din faradelegi
ca sa te asculte cum ii prelegi despre
faptele bune ce le savarsesti
acasa, aveai locul tau stabilit
afara, umbli brambura, deznadajduit
pe strada, faradelegea-i insusi un stil de viata fericit
si tu...? cui i-ai ramas?
pe tine, cine te mai iubeste?
si eu..? nimanui am ramas
pe mine, nimeni nu ma mai iubeste
acasa...nu mai este
afara...doar strada mai este
si eu...? am devenit golanul ce comite faradelegi
intr-o lume rasturnata pe veci.
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)