Cand greseala devine alegere...proasta, si a doua oara!

Nu voi putea pricepe vreodata de ce unele femei ce la prima vedere par destepte, chiar daca sunt blonde, se dovedesc a fi vopsite si la minte, nu doar la par. Cum mama masii sa faci aceeasi greseala, fatala, de altfel, la rand ?! Nu ti-a ajuns prima data, cand te-ai tarat la propriu ca sa supravietuiesi ?! Cum dracu te increzi, iar, in vorbe goale fara vreo sustinere reala, faptica, concreta ?! Pentru ce stai si crezi, si te amagesti, si te iluzionezi, si te minti frumos singura, langa un vrajitor care doar fute bine si atat ?! care nu are nici cea mai mica intentie sa te ia in serios, ba mai mult te ia peste picior, fiind de parere ca un copil inseamna doar sperma si atat. Nu ti-a ajuns cand primul iresponsabil a fugit mancand pamantul cand ai dat cu curul de greu ?!Oare conditia aparte ce ti-a fost data fu doar o intamplare nefericita ?! Chiar nu ai priceput nimic din ce ti s-a dat si ce ti s-a pus in fata ochilor, de catre destin si soarta ?! Cam cate alte astfel de experiente si intamplari sa ti se mai afiseze in fata pentru a te trezi si a te destepta, ca , paradoxal, te duce capul ?! Ai cladit o casa singura, ai crescut doi copii, unul cu nevoi speciale, numai tu si cel de sus stii cum, ai o anume educatie, un anume statut in comunitatea ta mica, si totusi, te lasi pacalita si batjocorita de un mascarici, ce sta dupa fusta lu' masa la 40 de ani inca ?! femeie, ce ai in capsorul ala frumos si blond, tarate cumva , de cand ?! pune mana si revino-ti, asa cum ai facut si pana acum, cand cerul ti s-a prabusit pe tample!!! de putut poti, de vrut, poate ca vrei dar nu mai stii cum, nu mai ai forta...uita-te atunci in ochii copiilor tai, si vei gasi raspunsurile la toate angoasele, temerile, retinerile posibile si imposibile.Ai curaj!!! ai mai avut. crede in tine!! poti !!! nu mai permite sa fii desconsiderata si luata in deradere. ai copii de crescut! su tu si ei aveti nevoie sa fiti sanatosi! sa aveti liniste, dupa atatea furtuni si tornade ce au trecut peste voi. nu te complace, nu avea temeri, ca nu poti face fata singura a ceea ce va veni, cel de sus va avea grija de tine, dar trebuie sa mai dai si tu de la tine un picut...ca te duce mintea!!! ai avut-o destul sucita si amortita, si imbuibata de minciuni frumoase si efervescente. ajunge!!! e timpul sa schimbi totul, din temelii, si sa zidesti, asa cum ai cladit casa, piatra cu piatra, iar, pentru o fundatie noua, mai rezistenta si de nedestramat la intemperii si tornade. transpune-o in viata ta de zi cu zi, in sanul familiei voastre mici dar absolut minunate si unice! situatia cere masuri disperate si imediate. radicale! nu ai nevoie de niciun mascarici iresponsabil si zeflemist langa tine. tu valorezi infinit mai mult, pretuieste-te la adevaratu-ti pret, femeie! re-invata, daca ai uitat! cauta adanc in interiorul tau, acele atuuri care te-au scos mereu la liman pana acum. concentreaza-ti atentia si fortele si mintea pe ceea ce ai deja acum, aici, azi, nu pe un maine inchipuit ce ti-l promite fara vreun pic de asumare mascariciul donator de sperma. alegerea e doar a ta!!! lasa inima, ca ea e proasta de bubuie, mai foloseste si capul de pe umeri. pana nu e prea tarziu ...nu iti bate joc de ce ti s-a oferit, si ai dobandit cu lacrimi amare si chinuri inimaginabile. fii rationala! lucida! doar tu si copiii tai contati, atat! sfatuieste-te cu barbosul ala de sus, si vezi, cum poti iesi la liman si de data asta, ai incredere in El si in tine!

Comentarii

Postări populare