O, BRAD FRUMOS!
Precum spune si Freddy Mercury, " Thank God it's Christmas!"
Si, inca o data, bradul ma duce cu gandul departe, in copilarie, cand il impodobeam impreuna cu ea, era cea mai frumoasa activitate din an. Avea un anume cult pentru ornamente, fiecare erau impachetate cu grija si fiecare avea locul ei in brad. Globurile erau asezate dupa marime, forma si culoare. Nu erau permise asezarile alandala. Totul avea o oranduiala, de netagaduit. Si colindele, doooaaamne, casa duduia de rasunetul lor! Iar beteala, luminitele si varful aveau sa incheie acest proces extrem de elaborat si de drag ei, si mie, deopotriva. Ce amintiri, de nepretuit! Ce dor imi este de ea! Peste ani, si mai ales de cand ea nu mai este, o regasesc de fiecare data, in brad, in globuri, in luminite, in colinde. Ii simt prezenta tot mai acut, in ultima vreme, ca ma si sperie. Pana acum nu am putut sa ma conectez la spiritul ei, mi'a fost imposibil sa comunic cu ea, si brusc, dupa ce am impodobit bradul, o visez intr'o ipostaza ce ma bucura si ingrozeste in acelasi tinp: fericita ca m'a ales pe mine in locul lui, in sfarsit! Ce o reprezenta acest vis, ce o vrea sa imi transmita ?!?! Ca e bine acolo unde e si ca e bine daca....nu, nu pot, asta nu! Ca tocmai ce am primit zilele trecute un semn de la cel mai nefericit dintre pamanteni in care propavaduia acte nobile precum lepadarea de ura si rau, si revenirea la sentimente mai bune, cum ar fi iubirea, spiritualitatea, iertarea, impacarea, dragostea de bunic. Oricat as incerca sa inteleg , sufletul se incapataneaza sa accepte aceasta remuscare fortata. Oare e cu putinta ca tocmai ea sa ii fi comunicat ca e timpul sa lase deoparte tot raul facut in trecut si sa o ia de la capat , prin intermediul sarbatorii ei preferate, si sa ii aduca fiica izgonita si renegata, inapoi acasa, de Craciun ?!?!?!?! Asta sa fie oare dorinta ei cea mai arzatoare, incat rasuna din propriul mormant ?!?!?! Nuuuu, asta nu!!!! Oare as putea fi capabila sa ii implinesc aceasta dorinta, de dincolo de moarte ?!?!? Oare as putea sa...il iert ?!?!?! Oare ar fi cu putinta ca el sa redevina bunicul copiilor mei, si....tatal meu ?!?!?! Nuuuuu, asta chiar nu!!! Offf, mama, ce imi faci, chiar acum in prag de Craciun, de dincolo de mormant ?!?! Asta sa insemne visul cu tine si mamaita , intoarcerea mea in casa unde candva demult, am fost crescuta, iubita, educata, rasfatata, sau...poate vindecarea ranilor adanci ce inca supureaza la fiece Craciun de cand tu nu mai esti ?!?!?!?! Stii ca acum, in acea casa a copilariei mele locuieste o alta femeie, ca in casa ta si a bunilor tai parinti, altcineva e stapana pe tot ce ai fost tu ?!?! Si tu vrei ca eu sa ma intorc acolo, de ce ?!?! Ce mai e de implinit sau de rasturnat ?!?! Oare doar dupa ce ai murit ai avut curajul si forta sa il infrunti pe capcaunul ce te'a bagat acolo unde esti acum ?!?! Oare chiar exista ras- plata divina ?!?! Oare chiar poti face tu vreo minune ceva, ti s'a dat puterea ingerilor cumva ?!?! Poti sa imi vindeci ranile ce ma ard pe dinauntru si sa imi alini dorul de tine, spune, poti ?!?! Tu, l'ai iertat, sa inteleg, odata ce esti inger. Dar eu....cum sa il iert , spune'mi ?!?! Te astept iar in vis sa imi comunici care e reteta fericirii si impacarii tale cu acest crud destin, poate voi fi in stare sa accept si eu renuntarea si plecarea ta, intr'un sfarsit !
Te iubesc!
Precum spune si Freddy Mercury, " Thank God it's Christmas!"
Si, inca o data, bradul ma duce cu gandul departe, in copilarie, cand il impodobeam impreuna cu ea, era cea mai frumoasa activitate din an. Avea un anume cult pentru ornamente, fiecare erau impachetate cu grija si fiecare avea locul ei in brad. Globurile erau asezate dupa marime, forma si culoare. Nu erau permise asezarile alandala. Totul avea o oranduiala, de netagaduit. Si colindele, doooaaamne, casa duduia de rasunetul lor! Iar beteala, luminitele si varful aveau sa incheie acest proces extrem de elaborat si de drag ei, si mie, deopotriva. Ce amintiri, de nepretuit! Ce dor imi este de ea! Peste ani, si mai ales de cand ea nu mai este, o regasesc de fiecare data, in brad, in globuri, in luminite, in colinde. Ii simt prezenta tot mai acut, in ultima vreme, ca ma si sperie. Pana acum nu am putut sa ma conectez la spiritul ei, mi'a fost imposibil sa comunic cu ea, si brusc, dupa ce am impodobit bradul, o visez intr'o ipostaza ce ma bucura si ingrozeste in acelasi tinp: fericita ca m'a ales pe mine in locul lui, in sfarsit! Ce o reprezenta acest vis, ce o vrea sa imi transmita ?!?! Ca e bine acolo unde e si ca e bine daca....nu, nu pot, asta nu! Ca tocmai ce am primit zilele trecute un semn de la cel mai nefericit dintre pamanteni in care propavaduia acte nobile precum lepadarea de ura si rau, si revenirea la sentimente mai bune, cum ar fi iubirea, spiritualitatea, iertarea, impacarea, dragostea de bunic. Oricat as incerca sa inteleg , sufletul se incapataneaza sa accepte aceasta remuscare fortata. Oare e cu putinta ca tocmai ea sa ii fi comunicat ca e timpul sa lase deoparte tot raul facut in trecut si sa o ia de la capat , prin intermediul sarbatorii ei preferate, si sa ii aduca fiica izgonita si renegata, inapoi acasa, de Craciun ?!?!?!?! Asta sa fie oare dorinta ei cea mai arzatoare, incat rasuna din propriul mormant ?!?!?! Nuuuu, asta nu!!!! Oare as putea fi capabila sa ii implinesc aceasta dorinta, de dincolo de moarte ?!?!? Oare as putea sa...il iert ?!?!?! Oare ar fi cu putinta ca el sa redevina bunicul copiilor mei, si....tatal meu ?!?!?! Nuuuuu, asta chiar nu!!! Offf, mama, ce imi faci, chiar acum in prag de Craciun, de dincolo de mormant ?!?! Asta sa insemne visul cu tine si mamaita , intoarcerea mea in casa unde candva demult, am fost crescuta, iubita, educata, rasfatata, sau...poate vindecarea ranilor adanci ce inca supureaza la fiece Craciun de cand tu nu mai esti ?!?!?!?! Stii ca acum, in acea casa a copilariei mele locuieste o alta femeie, ca in casa ta si a bunilor tai parinti, altcineva e stapana pe tot ce ai fost tu ?!?! Si tu vrei ca eu sa ma intorc acolo, de ce ?!?! Ce mai e de implinit sau de rasturnat ?!?! Oare doar dupa ce ai murit ai avut curajul si forta sa il infrunti pe capcaunul ce te'a bagat acolo unde esti acum ?!?! Oare chiar exista ras- plata divina ?!?! Oare chiar poti face tu vreo minune ceva, ti s'a dat puterea ingerilor cumva ?!?! Poti sa imi vindeci ranile ce ma ard pe dinauntru si sa imi alini dorul de tine, spune, poti ?!?! Tu, l'ai iertat, sa inteleg, odata ce esti inger. Dar eu....cum sa il iert , spune'mi ?!?! Te astept iar in vis sa imi comunici care e reteta fericirii si impacarii tale cu acest crud destin, poate voi fi in stare sa accept si eu renuntarea si plecarea ta, intr'un sfarsit !
Te iubesc!
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)