Rola de film...sau din viata reala ?!

Deruland filmul evenimentelor ce s'au petrecut luna aceasta, ma cuprinde o oarecare filozofie tarzie si dezolanta. Ma uimesc de mine ca m'am incumetat sa imbrac haina eroinei anonime intr'o zi de weekend cu soare hain. Insa cele petrecute sunt fara precedent sau poate doar exagerate in contextul in care poporul adora can'canul si zgomotul pentru si din nimic. Chiar si asa , pulsul fu unul de film documentar, in care personajele principale isi dau mana sa rastoarne o era, o mentalitate, un neam subjugat de mult prea multe decenii. Personajele de umplutura devin deacum vizibile si stau drept in prima linie. E randul lor la aplauze si stralucire. Ranile si visele spulberate se agata si se oblojesc cu sperante inca vii si rasunatoare. Intregul scenariu este grotesc si apoteotic gandit de un farsor si un tradator fara scrupule. Ce regie ieftina, pe viata si destinele prea scumpe ale bietelor personaje de duzina. Un teatru al absurdului dus la extrem. Replicile meschine si caracterele mizerabile fac un joc abject de putere si abuz. Si prostimea, muritorii de rand, platesc sub diverse forme pretul lor corect.
Sunt uluita de amploarea luata de aceste intamplari, de numarul de reactii si de consecinte. Nu vreau sa ma hazardez in pronosticuri dar pare sa aiba ecou, poate chiar cel scontat. Unde's multi, puterea creste si inamicu' o zbarceste. Unde ar fi minunea , unde ?! Sa speram ca in PE.
Cert este ca se necesita un spectacol cu artificii de o asa amplitudine. Capul plecat, in aceste circumstante, sabia il taie! Si daca tot adora poporu' zgomotul si barfa ieftina, apai zic sa nu ne zgarcim tocmai noi, dintre cei mai vulnerabili, ca doar dar din dar se face rai.
Cu masura sau fara, bucurosi le'om duce in UE, daca Mada e cu noi.
Provocare acceptata, pam-pam!

Comentarii

Postări populare