Atingere...aproape divina!
Ce iti este si cu viata asta pusa pe sotii si farse dintre cele mai nesarate si macabre...iti ia de nu mai poti respira si iti da de abia mai respiri. Cand crezi ca nimic nu te'ar mai putea surprinde, intervine iar hazardul si al lui joc de noroc. Mai ceva ca la ruleta ruseasca! In locul cel mai de plumb de pe pamant, in momentele cele mai nefericite , ti se dau trairi si simtiri dintre cele mai nebanuite. Alaturi de unul dintre sufletele ce s'au pogorat pe pamant pentru a ferici un biet suflet ratacit si suferind. Eu cred ca Tu, Doamne, l'ai trimis, Daniela te'a rugat, ca prin intalnirea ei sa imi dai un semn, ca prin el sa imi transmita ca in sfarsit si'a gasit linistea, ca este gata sa ma vada, sa ma auda, sa ma simta de dincolo de mormant. Este modul ei de a ma chema la ea...cat am asteptat acest moment! Cata durere si lacrimi am strans in acesti 5 ani, numai Tu si sufletelul meu stiti. Am reprimat orice traire, pentru ca pana acum nu mi'a permis sa ma apropii de ea, m'a respins si m'a tinut la distanta. Deacum insa, de cand am intalnit in calea mea acest suflet aparut din senin, sau nu, ceva acolo sus printre astre s'a petrecut si furia si acceptarea si durerea au capatat sens...in acest noian de nonsensuri. Conexiunea cu acest suflet angelic, aproape nepamantesc, mi'a atins intr'atat aorta inimii incat am simtit la propriu imbratisarea lui. Atingerea lui mi'a redat suflul sa plang, sa simt, sa nu mai imi refuz sa imi exteriorizez sentimentele, mi'a scos din adancul mormantului in care sunt ingropate mamele noastre, cele mai nebanuite si profunde trairi. Mi'a scurtcircuitat intreaga fiinta si existenta. Pot sa plang, chemarea ta mama, este un dar divin pentru sufletul meu atat de chinuit. Cat de dor mi'a fost sa pot sa te simt iar! Iti multumesc ca in prag de Sarbatoarea Pascala, te'ai indurat de mine si m'ai iertat pentru tot ce ti'am gresit sau nu cat inca ai fost aici. Este un cadou ce ne'a adus amandorura linistea de care aveam atata nevoie! Iti multumesc ca mi' ai trimis acest inger deghizat...iti multumesc, suflet nobil si blând ca ai ales sa imi atingi si alini intreaga'mi fiinta! Te iubesc, Irene!
Comentarii
Trimiteți un comentariu
hallo! iaca viu si cu un blog.k sa pot egzist si eu:)