Vise, inimi si o viata curmata!


Cand crezi ...ca esti de neatins, intervine necrutatorul asta blestemat de destin. Tocmai cand credeai ca imparatesti lumea si lumea te vrea pe tine incoronatul ei. O clipa si buf, cerul in capul tau a picat si viata unui alt om a luat. Aroganta in exces, ucide, la propriu! Viata ta toata de dinainte, mandra de fel, deacum a devenit nesperat de umila. A sosit vremea ca politele din trecut sa fie platite, cu sange, din nenorocire, prea ai pacalit soarta pana acum. Orgoliul nemasurat ti'a luat familia de drept si ti'a daruit o falsa iluzie a refacerii vietii si a imbratisarii fericirii. Cat ai putut fi de naiv, ca sa nu zic idiot de'a dreptul! Intoarce'ti fata si inima catre acelasi cer care acum in capul tau s' a prabusit! Ai vazut cum este fara El...ai vazut ?! Deschide ochii mintii si sufletului....poti ?! Sa mai zica careva ca nu exista legi divine, plati, pedepse...ca il ard pe rugul pre-judecătii de azi. Si brusc, in noapte, s'au trezit sentimente de mult apuse...iar fiul izgonit acum s'a intors acasa iar cel dintotdeauna iubit, a ucis inimi si vieti...una chiar de'adevaratelea. Asa se intampla cand pentru unul din copii esti mama, iar pentru celalalt, ciuma! Doar prin întâmplarea unor unor astfel de nenorociri unii se trezesc la realitate....sau nu! Cumplita soarta, dragii mei...iar noi ca intotdeauna, suntem aici, sa simtim cum ricoseaza sageata providentei nemiloase...sa vedem cine si cat rezista unui asemenea tavalug de sentimente si ganduri, un bulgare insangerat. Victime colaterale, dintotdeauna!

Comentarii

Postări populare