Suflet inspre vindecare!

Am simtit nevoia sa iti port singura bijuterie care o am de la tine, inelul cu piatra turquaz! Ca pandantivul cu un ochi albastru il port la gat, decand ai plecat de tot! Se pare ca totusi mi'a purtat noroc, printre atatea nenorociri intamplate. Iar timpul, vindeca cele mai adanci si profunde rani, asa cum se spune. Poate plecarea ta si a bunicilor, nu a fost in zadar, asa cum am crezut in tot acest timp. Poate ca....a fost  o rasplata divina, de tine trimisa! Pentru ca binele sa invinga, este nevoie mai intai ca raul sa iti fure tot. Asa cum ti'a luat tie, bunicilor, mie, noua. Iar calaul sa redevina din demonul ce a fost, un inger decazut. Doamne, ce mod hilar ai de a creiona destine! Cat de mult am tanjit dupa o armonie, o familie, un camin! Si tocmai cand credeam ca le'am dobandit prin truda si ruga, Tu mi'ai aratat iar, in ce iluzie traiam! Caci, am ratacit un membru al familiei, fix pe cel din al carei cauze, noi ne'am despartit: voi ati plecat, iar eu inca am ramas aici, sa pregatesc terenul pentru a il aduce acasa, pe el, in sfarsit! Tocmai pe el! Nu te opresti sa ma uimesti, Doamne! Si eu nu ma opresc din a ma uimi pe mine de ce sunt capabila sa simt...impotriva a ceea ce ma impinge ratiunea si mintea. O dogoare imi arde inima de emotie...una pe care nu stiu si nu pot a o explica. Ma copleseste! Ma inmarmureste! Reactiile mi'o iau inaintea gandului. Inima, ce'mi faci, ce joc ciudat mai joci acum ?! Si de ce, tocmai acum ? !Si de ce tocmai el ?!  Oare asta sa fie sfarsitul povestii, oare sa fie ca in povesti ?! Cand raul este infrant, soarele rasare iar si binele inunda pe toti si pe toate cele cate sunt. Suferinta sa'mi fi fost eradicata si ...vindecata , in sfarsit ?! Sa ma incred intr'o astfel de intamplare minunata, deloc intamplatoare ?! Din nou ?! Ama, da'mi un semn...de aceea am simtit sa iti port inelul, asta sa fie semnul ?! Ah, ce trairi nebune, vai de inimioara mea....sper sa le poata duce. Iti multumesc, asa nu mai imi este asa de dor si nu ma mai doare intr'atat, am talismanele de la tine ce ma protejeaza de ....orice ar mai putea veni. Te iubesc!

Comentarii

Postări populare