Premoniții, presimțiri, nenorociri!

Este ceva in aer! Este ceva cu intreaga planeta! Toti și toate au luat-o razna! Foc, extintii de animale, de continente, de lumi! Omenia se risipește, precum praful, precum  un gand. Este luată pe sus, pe rând, lăsând în urmă sa doar o dara, cenușă a ceea ce a fost cu mii și mii de ani inainte. Miroase a sânge, a razboi. Noi boli, noi interese, nou declin. Lupte stradale, omoruri, violente. Abandonuri, abuzuri, sclavii, nici nu mai stii. Piramida valorilor răsturnată de tot. Miza e aceeași de când ne știm. Puterea! În tot și în toate, asupra întregului pământ. Asupra a tot ce misca, încă. Manipulare, șantaj, ultraj. Tranzacții, trafic. De obiecte. De animale. De oameni. De suflete. De lumi. Semne ale destrămării, dezbinarii, dezumanizarii unui mapamond. Fără regrete, fără vina. O marionetă meschină. Jocuri la cel mai înalt nivel. Neputință, reavoință. Bine și rau, la un loc. Dragoste și ură, deopotrivă. Iad și rai. Înger și demon. În noi, toți, cum este oare cu putință ?! Cum ne mai suporta cerul, credința ?! De unde să mai vină a noastră biruință ?! Doamne, te uita cum casa Ta sfanta, noi ti'o pangarim.Cu bună știință. Ne iartă, de mai poti! Suntem o sleahta de netoti. Lacomi. Prosti. Nemiloși.  Si nu  meritam a ta mântuire! Numai nenorociri am adus în paradisul ce l'ai creat. De ce ne'ai dat puterea pe mana, și nu și înțelepciunea și instrumentele potrivite de a o folosi ?! Poti sa privesti cum intreaga Ta lume se duce la vale, fără a interveni?! Ma rog, să te razgândești ! Ori altfel, noi, oamenii, nici ca ne vom mai reveni! Deja murim. Pe capete. Cu sufletul. De tot.

Comentarii

Postări populare