Un Craciun ne- fericit!

 Asadar, printre toate cate am bifat la viata mea, bune si rele, fu musai necesar sa bifez, si un Craciun mizerabil, penibil si absurd, in atitudini si cadouri, gesturi, stari.

Ioneasco, cred ca te rasucesti in mormant de fapta baietilor tai buni, in zi sfanta de Craciun!


Mizerabili, in comportament!

Mi'e tot mai clara zicala cum ca pe cine nu lasi sa moara,nu te lasa sa traiesti. In ceea ce ii priveste pe astia doi, ma rog, trei, e cat se poate de adevarata. 

Nici macar o asa sarbatoare, cu o asa insemnatate pentru omenire nu ii dezice de la caracterul absolut abject. Ba chiar, se pot desfasura in voie, le permite doar ocazia si inprejurarea. Au scuza perfecta! 

Insa, tocmai pentru ca inseamna atat de mult, Craciunul nu putea trece fara acea bucurie aparte, acea bucurie pe care netotii astia au incercat sa ne'o fure, iar.

Le'a asezat Dumnezeu pe toate, dupa chipuri si asemanari, exact la timp.

Doamne, te implor, ai mila, daca este sa ajumg vreodata ca imbecilii astia, ia'mi mintile, ucide'ma , numai nu ma mai lasa sa exist si sa imi bat joc de sentimentele unor copii atat de puri si de minunati, cum sunt copiii mei! 

Iti multumesc ca ai salvat Craciunul, chiar si asa, prin penibilul situatiei create.Adica, cu atat mai mult! 

Nu voi mai permite nimanui sa'mi fure si stropul de magie care mi'a mai ramas din tot ce inseamna Craciun, brad, cadouri, fericire in stare pura, pentru mine si copiii mei, familia mea, este o promisiune  facuta in zi sfanta de Craciun, pe care o voi onora, cu orice pret! 

Pamdemia mi'a demonstrat ca nimeni si nimic nu conteaza in afara familiei mele, insemnand copiii si sotul, sa ne intelegem bine! 

Ca eu, sunt proasta de bubui, de corazon, si tot acord sanse si tot mai sper si cred in minuni cum ca oamenii se pot schimba, si deveni oameni, si sa inceteze sa mai fie nenorociti, asta e deja stiut. Ma refer la aia de care le atarna viata de un fir de ata si care la viata lor au fost niste mizerabili de felul lor.  NICI in ultimul ceas, nu se dezic, nici macar  Craciunul nu ii deviaza de la traseu. 

Cat sa mai functioneze si minunile ?! La unii, sunt stricate de'a binelea!

Nu'i nimic, daca nu experimentam si astfel de situatii, penibile, nu credeam, si pace.

Acum, ca am experimentat, stiu cum sta treaba cu minunile si cum functioneaza.

Functioneaza,si inca prea bine, dar doar la oamenii potriviti, care daruiesc din inima, si carora le pasa de cei din jur, chiar si de cei mai nenorociti, ca deh, mai darnici,mai buni, clopotei, Craciun fericit, d'astea.

Doamne, ai notat, da ?! Sa nu avem apoi vorbe la proces, zic.

Atat s'a putut, la unii.

La altii, la noi, s'a putut, si brad, si cadouri, si mai ales crearea atmosferei de bucurie, liniste, implinire sufleteasca, recunostinta cand copiii au deschis cadourile gasite sub brad si urletele lor de fericire, pura!

La mustata am salvat acest Craciun, dar l'am salvat, slavit fie cerul si al saselea meu simt, care nu m'a tradat aproape niciodata, cand m'am increzut in acesta!

Iti multumesc, Doamne, pentru tihna caminului nostru si a familiei mele ! 

Craciun fericit....pana la urma! 








Comentarii

Postări populare