Cand invidia si -a facut loc printre dorinta si ganduri...
Famila nu ti-o alegi, sau cel putin asa se spune, ca ti-este data, de cele mai multe ori...mie una, insa, mi-a fost luata, si desi mi s-a dat o alta in loc...as fi preferat parca sa nu le am pe niciuna, deloc. proiectii mentale total nerealiste cu originalul esuat. ganduri si vise spulberate brutal si abrupt, cu buna vointa, din ne-fericire ?! compromisuri si zambete false, situatii fortate si nedorite. o holograma doar ca ceea ce este , nu si este, de fapt, in fapt. minciuna perpetua si necesara pentru a vietii continuare. placeri smulse si dizolvate in eter. totul un bal mascat fara de gust. masti si clovni, personaje meschine si reale in simtire, dar false din fire. interesul momentului e bine mascat si in fata lumii aruncat. dans si zgomote asurzitoare, ce realitatea au distorsionat. ce lume haina, ce minti inguste, ce suflete murdare! ce mult m-am putut insela!cat de usor m-am lasat tradata! cat de mult a durut! o viata intreaga, furata si imprumutata, sentimente rasturnate si suflete ingenuncheate. destin crud, ce farse mi-ai tot jucat, ai ras destul de mine, gata, deacum, voi rade eu de tine! din asta viata de imprumut, eu una noua mi-am facut, si un suflet nou mi-am construti si inima mi-am reintregit. ajunge cati de mine toti ati ras si m-ati mintit si folosit, deacum eu de voi ma dezic si va azvarl in neant, cat mai departe de mine cea noua, acum. himere si holograme voi ati ramas, si eu din cenusa am renascut iar. e timpul , sa traiesc o viata fara de imprumut, una reala, si nu furata. viata mea, si nu a altora. prefer sa fiu singura pe lume decat c-o familie ca cea data. nu am cerut-o, nu am vrut-o, am primit-o.prezenta ei in viata mea, a insemnat, nu o binecuvantare, ci un blestem. dar, cum-necum, s-a rupt, cand propria mea familie mi-am intemeiat iar cel de sus, m-a binecuvantat, deabia acum. cat sa ma platesc, si pentru cine, si pentru ce ?! pesemne ca mi-am achitat penitenta,oricare ar fi fost si orice ar fi insemnat, de soarta s-a revansat in asa masura . poate ca am meritat o asa rasplata, dupa un asemenea festin meschin.
a ramas doar invidia, ca unii , oricat ar incerca, nu vor avea...sufletul le e prea mic si manjit.
si am eu, si partea lor, desi nici macar n-am incercat, ci doar mi-am dorit si sperat, ca intr-o zi, cand nici nu mai credeau ei ca e cu putinta, viata mea o turnura la 180 de grade a luat, de pe ei i-a ingenuncheat iar pe mine, binecuvantat, intr-un sfarsit, atat de binemeritat si visat!
Famila nu ti-o alegi, sau cel putin asa se spune, ca ti-este data, de cele mai multe ori...mie una, insa, mi-a fost luata, si desi mi s-a dat o alta in loc...as fi preferat parca sa nu le am pe niciuna, deloc. proiectii mentale total nerealiste cu originalul esuat. ganduri si vise spulberate brutal si abrupt, cu buna vointa, din ne-fericire ?! compromisuri si zambete false, situatii fortate si nedorite. o holograma doar ca ceea ce este , nu si este, de fapt, in fapt. minciuna perpetua si necesara pentru a vietii continuare. placeri smulse si dizolvate in eter. totul un bal mascat fara de gust. masti si clovni, personaje meschine si reale in simtire, dar false din fire. interesul momentului e bine mascat si in fata lumii aruncat. dans si zgomote asurzitoare, ce realitatea au distorsionat. ce lume haina, ce minti inguste, ce suflete murdare! ce mult m-am putut insela!cat de usor m-am lasat tradata! cat de mult a durut! o viata intreaga, furata si imprumutata, sentimente rasturnate si suflete ingenuncheate. destin crud, ce farse mi-ai tot jucat, ai ras destul de mine, gata, deacum, voi rade eu de tine! din asta viata de imprumut, eu una noua mi-am facut, si un suflet nou mi-am construti si inima mi-am reintregit. ajunge cati de mine toti ati ras si m-ati mintit si folosit, deacum eu de voi ma dezic si va azvarl in neant, cat mai departe de mine cea noua, acum. himere si holograme voi ati ramas, si eu din cenusa am renascut iar. e timpul , sa traiesc o viata fara de imprumut, una reala, si nu furata. viata mea, si nu a altora. prefer sa fiu singura pe lume decat c-o familie ca cea data. nu am cerut-o, nu am vrut-o, am primit-o.prezenta ei in viata mea, a insemnat, nu o binecuvantare, ci un blestem. dar, cum-necum, s-a rupt, cand propria mea familie mi-am intemeiat iar cel de sus, m-a binecuvantat, deabia acum. cat sa ma platesc, si pentru cine, si pentru ce ?! pesemne ca mi-am achitat penitenta,oricare ar fi fost si orice ar fi insemnat, de soarta s-a revansat in asa masura . poate ca am meritat o asa rasplata, dupa un asemenea festin meschin.
a ramas doar invidia, ca unii , oricat ar incerca, nu vor avea...sufletul le e prea mic si manjit.
si am eu, si partea lor, desi nici macar n-am incercat, ci doar mi-am dorit si sperat, ca intr-o zi, cand nici nu mai credeau ei ca e cu putinta, viata mea o turnura la 180 de grade a luat, de pe ei i-a ingenuncheat iar pe mine, binecuvantat, intr-un sfarsit, atat de binemeritat si visat!
Dintr-o suflare am sorbit cuvintele tale,dintr-o suflare ti-am vazut viata prin ochii mei si,in sfarsit, vad ca te-ai eliberat! Hai, sa traim ca trebuim! La multi ani!
RăspundețiȘtergeredintr-o suflare am cautat raspunsul tau, dintr-o suflare, fericita, ca te-am regasit :)sa imi traiesti!
RăspundețiȘtergere